"Czekając na barbarzyńców" - trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Trwa 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który na kilkanaście dni zmienia Kraków w centrum najciekawszych teatralnych poszukiwań. Martyna Podolska rozmawiała z Pawłem Miśkiewiczem - reżyserem spektaklu "Wegetarianka" oraz Michałem Buszewiczem - reżyserem spektaklu "Dom niespokojnej starości", które prezentowane są podczas festiwalu.

2025-12-07, 16:30

"Czekając na barbarzyńców" - trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Alina Szczegielniak podczas próby medialnej spektaklu "Wegetarianka" w reżyserii Pawła Miśkiewicza, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 2.12.2025. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W tym roku w programie Festiwalu znalazła się sceniczna adaptacja "Wegetarianki" - nagrodzonej Bookerem powieści południowokoreańskiej noblistki Han Kang. To historia kobiety, która swoją decyzją o odrzuceniu mięsa wywołuje szok i sprzeciw otoczenia, a jednocześnie odsłania głębsze pęknięcia w relacjach i mechanizmach społecznej kontroli. O wyzwaniach przeniesienia tej nieoczywistej, wielowarstwowej prozy na scenę Martyna Podolska rozmawiała z reżyserem Pawłem Miśkiewiczem.

Posłuchaj

Paweł Miśkiewicz, Michał Buszewicz (W repertuarze) 26:25
+
Dodaj do playlisty

"Dom niespokojnej starości" to teatralna opowieść o cohousingu - wspólnym zamieszkaniu grupy starszych osób, które postanawiają spędzić ostatnie lata razem, na własnych zasadach. Siedmioro znajomych pod jednym dachem konfrontuje swoje pragnienia, obawy i niespełnione plany, sprawdzając, czy na cokolwiek naprawdę można być "za starym". Spektakl stawia pytania o odwagę życia mimo upływu czasu i o to, czy starość musi oznaczać rezygnację z marzeń. O idei współzamieszkiwania, wolności, bliskości i przełamywaniu stereotypów związanych z wiekiem mówił reżyser spektaklu, Michał Buszewicz.

* * *

AudycjaW repertuarze
ProwadzącaMartyna Podolska
Gość: Paweł Miśkiewicz i Michał Buszewicz
Data emisji: 7.12.2025
Godzina emisji: 15.06

Źródło: Polskie Radio 24 

Polecane

Wróć do strony głównej