Akt sabotażu na Bałtyku? Marynarze z podejrzanego statku aresztowani

Fińska policja przesłuchała czternastu członków załogi statku podejrzewanego o uszkodzenie podmorskiego kabla telekomunikacyjnego w Zatoce Fińskiej. Dwóch z nich zostało aresztowanych. 

2026-01-02, 21:37

Akt sabotażu na Bałtyku? Marynarze z podejrzanego statku aresztowani
Statek towarowy Fitburg. Foto: Reuters

Finlandia. Statek płynący z Petersburga miał uszkodzić podmorski kabel

Służby podejrzewają, że 132-metrowy statek towarowy Fitburg, który płynął z Petersburga do Hajfy w Izraelu, 31 grudnia uszkodził kotwicą podmorski kabel należący do fińskiego operatora telekomunikacyjnego ElisaZałoga statku liczyła 14 osób. Byli to obywatele Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Kazachstanu.  

Z opublikowanego komunikatu wynika, że dwóch marynarzy zostało aresztowanych, a na dwóch kolejnych nałożono zakaz opuszczania kraju. Tożsamości podejrzanych nie ujawniono. Fińska policja podkreśla, że przesłuchania pozwoliły lepiej odtworzyć przebieg wydarzeń oraz role poszczególnych członków załogi. 

Finowie zwracają uwagę, że incydent przypomina inne przypadki z ostatnich lat. W 2025 roku tankowiec Eagle S, płynąc z Petersburga z opuszczoną kotwicą, miał uszkodzić kable telekomunikacyjne oraz połączenie energetyczne między Estonią a Finlandią. Jak poinformował fiński operator telekomunikacyjny, tym razem uszkodzenie kabla nie miało wpływu na świadczone usługi.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio

Polecane

Wróć do strony głównej