Parlament Europejski chce być hojny

Europosłowie z nadzwyczajnej komisji do spraw nowego budżetu przyjęli raport w tej sprawie, wspierając stanowisko Polski.

2011-05-26, 12:16

Parlament Europejski chce być hojny
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. Foto: fot. Flickr/happy hang around

Posłuchaj

Parlament Europejski za hojnym unijnym budżetem po 2013 roku.
+
Dodaj do playlisty

Zaproponowali też jednak nowe priorytety w unijnym budżecie, co już niekoniecznie musi odpowiadać rządowi w Warszawie. Polscy deputowani przyjęli raport z mieszanymi uczuciami.


Jan Olbrycht powiedział, że w większości zapisy są zadowalające na przykład te, mówiące o konieczności zwiększenia wydatków w nowym budżecie na lata 2014-2020. Europosłowie zdecydowali się na taki krok, mimo apeli niektórych krajów członkowskich o ograniczanie wydatków, gdy w czasie kryzysu unijne państwa szukają oszczędności.

- Parlament Europejski bardzo dokładnie obserwuje budżety narodowe i słucha komisarza Lewandowskiego, który mówi o tym, że ponad 20 państw zwiększyło swoje budżety mówiąc cały czas, że je zmniejsza - powiedział Polskiemu Radiu Jan Olbrycht.


Kolejny, dobry zapis to utrzymanie wydatków na politykę spójności i politykę rolną na co najmniej takim poziomie jak dziś.

REKLAMA

- To dla nas jest bardzo ważne, jest pewnym sygnałem dla państw członkowskich, że Parlament będzie bronił tych polityk - dodał Jan Olbrycht.


Ostrożniej wypowiada się europoseł Konrad Szymański. Potwierdza, że Parlament Europejski stoi po stronie Polski jeśli chodzi o wysokość budżetu, ale jego zdaniem wysyła też niepokojące sygnały opowiadając się za zmianami priorytetów wewnątrz budżetu.

- Krótko mówiąc - dużo pieniędzy ale na trochę inne cele niż byśmy chcieli. W polityce spójności zamiast rozwoju infrastruktury transportowej i energetycznej, będziemy mieli cele natury innowacyjnej, badania i rozwoju. W polityce rolnej mamy podpinanie celów z zakresu polityki klimatycznej, czy bioróżnorodności - argumentował Konrad Szymański.


Raport nadzwyczajnej komisji do spraw nowego budżetu po 2013 roku ma być przyjęty na sesji plenarnej w przyszłym miesiącu. Później Komisja Europejska zaprezentuje swój projekt budżetu na lata 2014-2020 i od lipca rozpocznie się batalia o unijny budżet. Za pierwszy etap negocjacji będzie odpowiedzialna Polska, która będzie od lipca kierować pracami Unii, ale finał rozmów spodziewany jest w przyszłym roku.

REKLAMA

 

IAR/ab

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej