Jesteśmy wolontariuszami choć o tym nie wiemy

Prezes Centrum Wolontariatu Dariusz Pietrowski, gość "Sygnałów Dnia" w Programie I Polskiego Radia, przypomniał, że według badań, 16 procent Polaków jest zaangażowanych w wolontariat.

2011-06-11, 08:15

Jesteśmy wolontariuszami choć o tym nie wiemy
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Prezes Centrum Wolontariatu Dariusz Pietrowski w Sygnałach Dnia
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem jednak ten odsetek jest większy. Polacy bowiem chętnie angażują się w wolontariat, ale nie zawsze zdają sobie sprawę, że uczestniczą w takiej formie pomocy innym.  - Wielu z nas działa dobrowolnie i za darmo na polach, które nie są kojarzone z wolontariatem, a faktycznie nim są - zwrócił uwagę Pietrowski. Wyjaśnił, że chodzi na przykład o aktywność w Kościele, ochotniczej straży pożarnej, domach kultury czy ochotniczych pogotowiach ratunkowych. Zdaniem prezesa Centrum Wolontariatu, dużą rolę w promowaniu takiej działalności obywatelskiej odgrywają szkoły. Według badania, w wolontariat chętniej angażują się mieszkańcy wsi, dlatego, że bardziej żywe jest tam poczucie wspólnoty. Najbardziej aktywni są Polacy w dwóch grupach wiekowych - młodzież od 16 do 19 roku życia oraz ludzie w wieku 40 - 44 lata.


W odbywającej się w Warszawie 2. edycji Festiwalu Wolontariatu, uczestniczą osoby organizujące na co dzien prace wolonatriuszy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i placówek publicznych, a także ludzie biznesu. Festiwal Wolontariatu jest częścią obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu.

rr

Polecane

Wróć do strony głównej