Noc Kupały: święto wody, ognia i płodności
Kwiat paproci i wianki na wodzie. Tak dziś obchodzi się noc świętojańską. Niegdyś Wigilia Świętego Jana, czyli noc z 23 na 24 czerwca była czasem magii, wróżb matrymonialnych, miłości i... rozwiązłości.
2011-06-23, 06:00
Posłuchaj
Pomimo, że to najkrótsza noc w roku, przez wieki miała złą opinię, jak podkreśla etnograf z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tadeusz Baraniuk. "Bywały takie przekonania ludowe, że jeżeli młodzi ludzie złamią szóste przykazanie w tę noc, to nie mają grzechu i skojarzenie się młodzieży poczytywano jako zwyczajowe zawarcie małżeństwa" przypomina dr Tadeusz Baraniuk.
A z czym dziś kojarzymy noc świętojańską? Z robaczkami świętojańskimi, z zabawą i miłym spędzeniem czasu.
Dziś tradycja nocy świętojańskiej nie jest już tak żywa jak kiedyś. Podtrzymują ją głownie instytucje państwowe, a same obchody kojarzone są jako okazja do zabawy nad wodą. Warto jednak wiedzieć, ze ta noc to święto nie tylko wody, ale też ognia, słońca, księżyca, płodności, radości i miłości. Obchody związane z przesileniem letnim są znane nie tylko wśród Słowian, ale także na obszarach zamieszkiwanych przez ludność bałtycką, germańską i celtycką.
IAR, to
REKLAMA
REKLAMA