Kaplica Sykstyńska - dzieło niedokończone
9 sierpnia 1483 roku otwarto Kaplicę Sykstyńską, jednak jej wnętrza nie zdobiły wtedy freski Michała Anioła.
2011-08-09, 11:05
Posłuchaj
Musiało minąć 58 lat, zanim Sykstyna przybrała swoją ostateczną formę. Kaplica ma 40,93 m długości, 13,41 m szerokości i 20,70 m wysokości. Powstawała w latach 1475 - 1483. Jej fundatorem był papież Sykstus IV, któremu zawdzięcza również swoją nazwę. Wybudowana była z myślą o ważnych uroczystościach kościelnych. To tutaj odbywa się konklawe, na czas którego wstawia się do kaplicy specjalny piec, z którego dym informuje o wynikach wyborów. Kaplicę zdobią słynne freski. Najstarsze umieszczone są na dłuższych ścianach. Namalowali je w latach 1481-1483 artyści z Toskanii i Umbrii. Często określane są nazwą "Stara Sykstyna". Część pokryta freskami Michała Anioła, nazywana jest "Nową Sykstyną". Ścianę po lewej zdobi 6 scen z Starego Testamentu, a po prawej 6 scen z Nowego Testamentu.
strona lewa:
Mojżesz z żoną Seforą w Egipcie - Pietro Perugino
Młodość Mojżesza - gorejący krzak - Sandro Botticelli
Przejście przez Morze Czerwone - Cosimo Roselli
Mojżesz na górze Synaj - Cosimo Roselli
Ukaranie Kory, Danata, Aribona - Sandro Botticelli
Testament i śmierć Mojżesza - Luca Signorelli
REKLAMA
strona prawa:
Chrzest Chrystusa - Pietro Perugino i Pinturicchio
Uzdrowienie trędowatego i kuszenie Chrystusa - Sandro Botticelli
Powołanie apostołów Piotra i Andrzeja - Domenico Ghirlandaio
Kazanie na Górze i uzdrowienie trędowatego - Cosimo Roselli
Przekazanie kluczy św. Piotrowi - Pietro Perugino
Ostatnia Wieczerza - Cosimo Roselli
Ozdobienie sklepienia papież Juliusz II zlecił Michałowi Aniołowi. Prace trwały w latach 1508 – 1512. Boczne pola sufitu i lunety Michał Anioł ozdobił 12 postaciami proroków i sybill. Postać proroka Jeremiasza to autoportret mistrza, który w ten sposób podpisał swoje dzieło.
Na ścianie na wprost wejścia Michał Anioł namalował fresk "Sąd Ostateczny". Dzieło powstało na zamówienie papieża Klemensa VII w latach 1536-1541.
REKLAMA