Ostatnie pożegnanie Andrzeja Leppera

W miejscowości Krupy pod Darłowem trwają uroczystości pogrzebowe byłego wicepremiera.

2011-08-11, 13:32

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Leppera

Posłuchaj

Relacja Kseni Maćczak: w Krupach pojawiają się już współpracownicy byłego wicepremiera, strażacy ustawiają poczty sztandarowe a policja koordynuje ruch pojazdów.
+
Dodaj do playlisty

Więcej o sprawie Andrzeja Leppera w raporcie specjalnym >>>

O 14.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej rozpoczęła się msza święta. Ceremonię pochówku zaplanowano na 15.00. Zgodnie z wolą rodziny zmarłego nie będą w niej uczestniczyć dziennikarze.

Po Mszy świętej kondukt żałobny przejdzie na cmentarz, gdzie odbędzie się liturgia pogrzebowa z salwą honorową i przemówieniami. Kancelarię Prezydenta ma reprezentować Dariusz Młotkiewicz, a kancelarię premiera minister Bartosz Arłukowicz. Nie zabraknie przedstawicieli województwa zachodniopomorskiego. Na pogrzeb Andrzeja Leppera przyjechali przedstawiciele związku zawodowego "Samoobrona" i partii "Samoobrona" z całego kraju. Na uroczystościach pojawił się także były prezydent Lech Wałęsa.

Adnrzeja Leppera odnaleziono martwego 5 sierpnia. Szef Samoobrony powiesił się w warszawskiej siedzibie partii. Zdaniem policji wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo. Miał 57 lat, pozostawił żonę, syna i dwie córki.

REKLAMA

Bokser, rolnik, wicepremier

Andrzej Lepper urodził się 13 czerwca 1954 roku. Ukończył technikum rolnicze. W młodości zawodowo uprawiał boks. Pracował w PGR, a od 1977 roku do 1980 roku należał do PZPR. Od 1989 roku Przeciwko Andrzejowi Lepperowi toczyły różne procesy karne i cywilne, między innymi za znieważanie funkcjonariuszy publicznych, pomówienia, niszczenie mienia, organizowanie nielegalnych blokad dróg i przejść granicznych oraz najgłośniejszy dotyczący seksafery w Samoobronie.

Zasłynął przede wszystkim z organizowania rolniczych blokad dróg i nawoływania do niespłacania zaciągniętych kredytów. W 2001 roku gdy jego partia dostała ponad 10 procent głosów i weszła do parlamentu wygłosił słynne zdanie: "Wersal się skończył w dniu, w którym Samoobrona weszła do Sejmu". Jego sztandarowym hasłem było jednak powtarzane przy każdej okazji zdanie: "Balcerowicz musi odejść".

Lepper zrobił zaskakującą karierę polityczną. Pełnił funkcję szefa Samoobrony, wicepremiera w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, wicemarszałka Sejmu. Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta RP.

 Po 2007 roku z powodu klęski wyborczej i afer bardzo ograniczył swoją aktywność polityczną i medialną.

REKLAMA

Zobacz galerię. Najważniejsze wydarzenia dnia na zdjęciach >>>

IAR, wit

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej