44. dzień walk. Niemcy wysadzają mosty
Oddziały sowieckie wkraczają na przedmieścia Pragi. Niemcy, wycofując się na lewy brzeg Wisły, wysadzają wszystkie warszawskie mosty.
2011-09-13, 01:00
Posłuchaj
13 września, środa, oddziały sowieckie wkraczają na przedmieścia Pragi. Pierwsza dywizja piechoty atakuje centralną część tej dzielnicy. Zdobywają m.in. Dworzec Wileński i koszary przy ulicy 11 listopada.
Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>
Niemcy, wycofując się na lewy brzeg Wisły, wysadzają wszystkie warszawskie mosty. Około południa most Poniatowskiego, wieczorem mosty kolejowe Średnicowy i pod Cytadelą. Przed północą most Kierbedzia.
- To była decyzja strategiczna - mówi Andrzej Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Trwają walki na Pradze. Pierwsza dywizja piechoty im. Tadeusza Kościuszki wchodząca w skład pierwszej armii Wojska Polskiego przeprowadza coraz silniejsze, dające coraz lepsze efekty ataki. Niemcy mają świadomość, że tej dzielnicy nie utrzymają, wycofują się i żeby powstrzymać postęp Armii Czerwonej, pierwszej armii Wojska Polskiego, jedyna decyzja jaka jest możliwa do podjęcia, to jest wysadzenie mostów. Jeśli chodzi o most Poniatowskiego, w czasie, kiedy na Czerniakowie trwają ostatnie walki, niewielka grupa żołnierzy przedostaje się przęsłami mostu Poniatowskiego na prawy brzeg Wisły - opowiada.
Walka w zrujnowanym mieście
Powstańcy walczą w całkowicie zrujnowanym mieście. Walczą, ponieważ czują się wolni i przysięgali o tę wolność walczyć do końca, jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
- Ta rota przysięgi nie była składana na walkę z Niemcami, tylko była składana na walkę o niepodległość Polski, aż do jej odzyskania. Na posłuszeństwo przełożonym i dochowanie tajemnicy, cokolwiek by za to mnie spotkać miało. Ja to brałem na serio. Później było powstanie, my jedynie w Polsce byliśmy wtedy przez kilka tygodni całkowicie wolni. Byliśmy wolni, w strasznych warunkach ginęliśmy, byliśmy ranni, traciliśmy przyjaciół, najbliższych, domy, mienie, wszystko, ale byliśmy wolni - prof. Władysław Bartoszewski ps. Teofil.
Niemcy kontynuują silne natarcie na Czerniaków wsparte artylerią i bronią pancerną. Oddziały wroga opanowują m.in. port Czerniakowski, parzystą stronę ulicy Łazienkowskiej, teren gazowni przy ulicy Ludnej, gmach ZUS-u oraz budynki szpitala św. Łazarza przy Książęcej.
Nocą z 13 na 14 września sowieci dokonują zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy.
Zobacz powstańcze kalendarium >>>
Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.
Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie>>>
IAR,kk
REKLAMA