Polska przestawi się na "zieloną energię" w 2020
Minister Środowiska Andrzej Kraszewski powiedział, że zgodnie z unijnymi wymogami w 2020 roku w Polsce 20 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.
2011-10-02, 12:06
Posłuchaj
Szef resortu jest zdania, że zapowiedź rozbudowy energetyki alternatywnej, zawarta w expose premiera Donalda Tuska sprzed czterech lat, doczekała się realizacji. Dotychczas w Polsce zbudowano elektrownie wiatrowe o mocy ponad jednego gigawata. W tym roku będzie zainstalowanych 400 megawatów, czyli 40 proc. tego, co przez poprzednie lata.
W ocenie ministra opóżnienia wynikały z konieczności rozbudowy kosztownej sieci.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Zdaniem Macieja Muskata szefa Greenpeace Polska, zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczące rozbudowy energetyki odnawialnej nie zostały spełnione. - Choć nasze firmy wytwarzają doskonałe urządzenia do pozyskiwania tego rodzaju energii, to nie są one wykorzystywane w kraju, a sprzedawane za granicę. Dotyczy to produkcji turbin wiatrowych i kolektorów słonecznych - twierdzi. Maciej Muskat przypomina, że w Polsce wciąż brak ustawy o energii odnawialnej.
Ekolodzy zarzucają też rządowi, że blokuje unijne plany zwiększenia tak zwanego celu redukcyjnego emisji dwutlenku węgla. W czerwcu tego roku Polska sprzeciwiła się przyjęciu wspólnej deklaracji unijnych ministrów środowiska, w której mówiono o zmniejszeniu emisji CO2 do 2050 roku o 80 proc. Przewidywana redukcja do 2020 roku wyniosłaby 25 proc., a nawet 30 proc. wobec pierwotnie planowanych 20 proc.
Zdaniem ministra Kraszewskiego zgoda na takie rozwiązanie przyniosłaby Polsce duże problemy, ponieważ konieczne stałoby się szybkie zastąpienie węgla innym źródłem energii, a do tego nie jesteśmy przygotowani.
W ocenie sekretarza Narodowej Rady Ekologicznej i zarazem prezesa Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Krzysztofa Masiuka, zasługą odchodzącego rządu jest uporządkowanie gospodarowania odpadami dzięki uchwaleniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która właścicielem odpadów czyni samorządy.
Krzysztof Masiuk zarzuca koalicji, że nie zdołała stworzyć odpowiedniego systemu wsparcia organizacji pozarządowych działających poprzez wolontariat na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
IAR,kk
REKLAMA