Niezależne Zrzeszenie Studentów upamiętnione tablicą
W 30. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Warszawskim odsłonięto pamiątkową tablicę.
2011-10-07, 15:07
Posłuchaj
"W 30. rocznicę zarejestrowania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, powstałego na fali strajków w obronie praw społeczności akademickiej" - głosi tekst na tablicy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
- To, co działo się na Uniwersytecie Warszawskim w drugiej połowie lat 80. wyprzedziło wydarzenia, które nastąpiły po roku 89. Na tej małej wysepce przy Krakowskim Przedmieściu mieliśmy poczucie, że jesteśmy wolnymi ludźmi. Tu była wolna Polska, zanim jeszcze nastąpił rok 89 - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia tablicy wiceprzewodniczący NSZ na UW w czasach delegalizacji Związku Mariusz Kamiński.
Zobacz serwis specjalny: SIERPIEŃ 80>>>
Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW Tomasz Gontarz zaznaczył, że NZS jest w przededniu dyskusji czy deklaracja ideowa Zrzeszenia jest jedynie dokumentem historycznym, czy nadal obwiązującym credo. - Od wyniku tej dyskusji będzie zależał dalszy rozwój organizacji - podkreślił przewodniczący NZS.
NZS kiedyś i dziś
NZS zostało utworzone 22 września 1980. Działacze zrzeszenia domagali się demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka, szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych. Członkowie organizacji angażowali się także we wspieranie "Solidarności".
Zobacz serwis specjalny: KOR>>>
Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS. Dopiero zmuszony falą strajków studenckich ówczesny rząd zgodził się na rejestrację zrzeszenia 17 lutego 1981. Pierwszym szefem NZS został Jarosław Guzy. Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy aresztowanych. Po roku 1989 NZS ponownie zalegalizowano.
Obecnie organizacja działa na wszystkich większych uczelniach w kraju, należy do niej 15 tys. studentów. NZS jest organizatorem i inicjatorem m.in. corocznych akcji zbiórki krwi "Wampiriada", debat społeczno-politycznych, wydarzeń kulturalnych, Kiermaszu Książki Przecenionej "Tanie Czytanie", wydarzeń edukacyjnych, konkursów, wspiera również uniwersyteckie koła naukowe.
Odsłonięcie tablicy było częścią ogólnopolskich obchodów upamiętniających NZS, które trwają od początku roku 2011.
IAR,PAP,kk
REKLAMA