Europa zgasiła pożar, ale plan ma "mizerny"
Ugaszono pożar w Grecji, ale są zastrzeżenia do funduszu EFSF, który ma ratować resztę Unii. Dobra wiadomość dla Polski: Komisja Europejska przejmuje zarządzanie euro.
2011-10-27, 02:10
Posłuchaj
Liderzy 17 państw po 10-godzinnej nocnej naradzie uzgodnili antykryzysowy plan ratowania strefy euro. Europejski fundusz ratunkowy zostanie zwiększony z 400 mld euro do biliona euro. Sektor prywatny zgodzi się na utratę połowę pieniędzy zainwestowanych w greckie obligacje. Dzięki temu grecki dług ma zmniejszyć się z 350 mld euro o prawie 100 mld euro. Europejskie banki będą dokapitalizowane.
13:59
Kończymy relację na dzisiaj, przypominając zapewnienia szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso - "Potwierdzamy, że chcemy zarządzania euro metodą wspólnotową, w łonie instytucji europejskich".
REKLAMA
Metody wspólnotowej broni m.in. Polska opowiadająca się za tym, by w dalszej integracji strefy euro centralną rolę odgrywała właśnie Komisja Europejska. Reprezentuje ona bowiem całą wspólnotę, a nie tylko 17 krajów strefy euro.
W opozycji do metody wspólnotowej stoi metoda międzyrządowa - tu decyzje zapadają w wyniku targów między głównymi stolicami UE.
Czekamy na 23 listopada - wtedy Komisja Europejska ogłosi pakiet propozycji w sprawie zewnętrznej reprezentacji strefy euro, w sprawie euroobligacji oraz dalsze propozycje ws. nadzoru budżetowego.
REKLAMA
13:58
Jarosław Kaczyński, szef PiS; dopiero zgoda na powrót Grecji do drachmy oraz rezygnacja wierzycieli z 65 procent wartości greckiego długu, mogą dać szansę na uzdrowienie sytuacji gospodarczej.
Kaczyński powtórzył, że Polska nie powinna wchodzić obecnie do strefy euro. Jego zdaniem byłoby to "gospodarcze samobójstwo".
REKLAMA
13: 53
Szczyt w Brukseli scementował podział Unii na dwa obozy - ocenia niemiecki tygodnik Der Spiegel. Więcej do powiedzenia miały małe kraje jak Słowacja i Luksemburg niż europejscy giganci jak Wielka Brytania czy Polska. Przywódcy krajów spoza strefy euro znaleźli się w Brukseli tylko dlatego, że "wściekle" na to nalegali. Potem musieli opuścić obrady - zauważa Der Spiegel.
REKLAMA
13:53
Jarosław Kalinowskim, europoseł (PSL): "Czeka nas większa konsolidacja, ale inaczej być nie mogło. Błędy, które popełniono podczas tworzenia strefy euro, teraz są naprawiane".
REKLAMA
W jego opinii najważniejszym obecnie wyzwaniem, przed którym stoi Unia, jest realizacja politycznych postanowień, na które zgodzili się przywódcy UE. "To nie jest tak, że wszystko zostało już uruchomione" - zaznaczył.
13:30
Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka: "Bardzo ważne jest oświadczenie nowego szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), że bank ten nadal będzie kupował skarbowe papiery wartościowe Włoch, Hiszpanii i innych krajów strefy euro, aby utrzymać rentowności tych obligacji poniżej pewnego poziomu.
REKLAMA
EBC jest w gruncie rzeczy najważniejszą instytucją, zdolną do efektywnego i szybkiego działania na rynkach finansowych na rzecz ich stabilizacji. Niekonwencjonalne działania EBC nie mogą jednak być prowadzone zbyt długo i na zbyt dużą skalę. Jednak EBC jest w stanie dać rządom i parlamentom strefy euro jakieś dwa lata na znaczne polepszenie stanu ich finansów publicznych".
13: 28
Konieczność dokapitalizowania unijnych banków i straty, które poniosą na greckich obligacjach mogą niekorzystnie wpłynąć na akcję kredytową w Polsce - uważa prezes Deutsche Banku Polska Krzysztof Kalicki.
REKLAMA
13:27
Szef klubu SLD b. premier Leszek Miller uważa, że środowy szczyt państw strefy euro pokazuje tendencję do dzielenia UE na dwie prędkości - kraje strefy euro i te poza nią. W jego ocenie, rząd powinien przyspieszyć przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty.
REKLAMA
13:00
Herman Van Rompuy i José Manuel Barroso wzięli udział w debacie o szczycie w europarlamencie. Ich zdaniem Europa jest bliższa zażegnania kryzysu. Uważają, że potrzebne są w przyszłości zmiany traktatowe.
Zdaniem Jose Barroso, należy pójść dalej i stworzyć oprócz unii monetarnej prawdziwą unię gospodarczą. Zapowiedział, że Komisja Europejska przedstawi pakiet propozycji i przepisów dotyczących integracji, pogłębienia zarządzania gospodarczego, lepszej koordynacji i kontroli.
REKLAMA
fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA
REKLAMA
Szef Komisji ogłosił, że komisarz Olli Rehn zostanie mianowany wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej do spraw zarządzania gospodarczego i do spraw wspólnej waluty, a za kontrolę sprawozdań statystycznych państw członkowskich odpowiadać ma komisarz Algirdas Szemeta.
12:25
Kreml wyraził zadowolenie po szczycie ws. euro. Arkadij Dworkowicz, doradca prezydenta Rosji, typowany na przyszłego ministra finansów ocenił podjęte środki jako "wystarczające na danym etapie". Zapytany, czy Rosja gotowa jest uczestniczyć w procesach stabilizacyjnych, odparł, że Rosja koordynuje swoje stanowisko w tej sprawie z państwami BRICS, tj. Brazylią, Indiami, Chinami i Afryką Południową.
REKLAMA
- Gotowi jesteśmy uczestniczyć w mechanizmach stabilizacji, przede wszystkim za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Już to czynimy i w razie konieczności gotowi jesteśmy zwiększyć te wysiłki - oświadczył.
11:54
Komisarz Olli Rehn będzie odpowiadał za zarządzanie euro! - zapowiada szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
REKLAMA
11:53
Brytyjski minister finansów George Osborne: Europa jest obecnie w "dużo lepszym miejscu", ale jest bardzo istotne, by nie tracić czasu: -Uważam, że istotne jest zachowanie tego rozpędu, aby nie dopuścić do tego, co widzieliśmy w lipcu, kiedy uzgodniono pakiet, po czym miesiącami trwało jego wdrażanie.
REKLAMA
11: 44
Księgą snów nazywa włoski program wyjścia z kryzysu rzymska “La Repubblica”. Europa czekała na ustawy, Włochy przedstawiły świstek papieru - stwierdza stołeczna gazeta, niechętna szefowi rządu i podzielająca opinię, że powinien on jak najszybciej ustąpić. “La Stampa””, pisze o dużym ryzyku politycznym, z jakim wiąże się wprowadzenie rządowego programu w życie.
Włochy otwarcie przyznały się przed Europą, że ich zadłużenie jest zbyt wysokie, a rozwój gospodarczy zbyt powolny.
REKLAMA
10:52
Rynki reagują dobrze, ale analitycy nie są pozytywnie nastrojeni.
Prawdziwą reakcję rynków możemy zobaczyć dopiero w przyszłym tygodniu – podkreślił główny analityk Xelionu Piotr Kuczyński. Stwierdził, że ogłoszony w nocy plan jest mizerny, a najgorsze porozumienie osiągnięto w sprawie, która jest najważniejsza, czyli zwiększenia EFSF do 1 bln euro. W dodatku szczegóły technicznego wzmocnienia EFSF mają być ustalone do końca listopada. - A przecież to, jak będzie działał EFSF, jest najważniejsze - ocenił analityk Xelionu.
REKLAMA
Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień też nie jest zachwycony: - Europa realizuje plan minimum, aby nie dopuścić do katastrofy - ocenił. - Nie ma zapowiedzi szeroko zakrojonych reform strukturalnych i nie chodzi tu o Grecję, ale o większość krajów strefy - dodaje.
10:50
Jak zareagowały rynki? Europejskie giełdy notują solidne wzrosty. Na wartości zyskuje euro oraz m.in. złoty.
REKLAMA
Chociaż szczegóły operacji nie są jeszcze ustalone, umocnienie EFSF zbuduje ścianę ogniową między Grecją a resztą eurogrupy - powiedział w Brukseli w rozmowie z Reutersem szef działu analiz BNP Paribas Fortis Global Markets Philippe Gijsels.
10:41
REKLAMA
Słowacja jako jedyne państwo strefy euro nie weźmie udziału w kolejnym zwiększeniu rozmiarów Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - poinformowała i premier Iveta Radiczova. Według Radiczovej wynegocjowano wyłączenie Słowacji z udziału w kolejnym pakiecie pomocowym dla Grecji.
10:23
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że wita z uznaniem porozumienie w sprawie zadłużenia strefy euro. Rzeczniczka resortu potwierdziła, że prezydent Chin Hu Jintao przeprowadzi z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym rozmowę telefoniczną na tematy gospodarcze.
REKLAMA
Według agencji Reutera Sarkozy będzie rozmawiał z Hu na temat udziału Chin w funduszu stabilizowania euro.
REKLAMA
fot. PAP/EPA/BENOIT DOPPAGNE
10:18
Prezes Banku Światowego Robert Zoellick: zgoda eurolandu to "ważny krok", który "pozwoli zyskać na czasie".
REKLAMA
Zapytany o kolejne etapy prac nad wyjściem z kryzysu, Zoellick ocenił, że kraje europejskie muszą podjąć reformy strukturalne, jak kraje Azji Południowo-Wschodniej w końcu lat 90. Wymienił reformy podatkowe dla poszerzenia bazy przychodów rządów, otwarcie rynków na konkurencję w celu zwiększenia wydajności i rozbudowę infrastruktury.
10:04
REKLAMA
W reakcji na szczyt eurolandu w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że strefa euro "spełniła oczekiwania" i "zrobiła to, co należało dla euro".
09: 00
Próbę sił w Europie wygrały Niemcy - komentuje w "Salonie Politycznym Trójki" prof. Witold Orłowski, ekonomista. Zwraca uwagę, że Unii brak mechanizmów decyzyjnych. Obawia się, że jeśli politycy nie staną na wysokości zadania, za dwa-trzy lata obywatele mogą zagłosować na polityków przeciwnych Unii, jako klubowi spłacającemu cudze długi.
REKLAMA
08:09
REKLAMA
Po szczycie eurolandu premier Grecji Jeorjos Papandreu mówi o "nowej erze" dla Grecji.
Zastrzegł, że "nie jest w stanie powiedzieć, jaka będzie reakcja rynków", ale wyraził nadzieję, że pozytywna. Premier Grecji zapowiedział, że jego kraj może wrócić na międzynarodowy rynek obligacji wcześniej niż w 2021 roku. - Jeśli uda nam się szybko wdrożyć reformy, to (powrót na rynek) nie potrwa 10 lat, lecz dużo krócej - powiedział Papandreu.
Obecnie zadłużenie Grecji to ponad 160 proc. PKB.
REKLAMA
07:14
Szefowa MFW Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z "istotnych postępów" osiągniętych podczas szczytu państw strefy euro w Brukseli.
- Zamierzam rekomendować radzie nadzorczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego przekazanie następnej transzy pożyczki dla Grecji - oświadczyła dyrektor generalna MFW w komunikacie. Podkreśliła jednocześnie, że "reformy gospodarcze zatwierdzone" przez rząd w Atenach są "ważniejsze" niż pożyczka.
REKLAMA
06:40
W Parlamencie Europejskim o godz. 10.30 debata na temat wyników szczytów UE i eurogrupy.
REKLAMA
06: 20
Ten pakiet potwierdza, że Europa zrobi co w jej mocy, żeby zapewnić finansową stabilność - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Wyjaśnił, że techniczne negocjacje, wprowadzające w życie postanowienia będą toczyły się w najbliższych tygodniach. - To jest maraton, to nie jest sprint- dodał szef Komisji.
06:00
REKLAMA
Sytuacja była poważna i zagrażała stabilności, dzięki tym decyzjom mamy stabilne podstawy na przyszłość - tak powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na zakończenie szczytu strefy euro w Brukseli.
agkm, IAR, PAP
REKLAMA
REKLAMA