Córka Kate i Williama może zostać królową
Premier Wielkiej Brytanii poinformował, że wszystkie kraje brytyjskiej Wspólnoty Narodów porozumiały się w sprawie zniesienia dyskryminacji kobiet w sukcesji do tronu.
2011-10-28, 09:30
Posłuchaj
Odbywający się w Australii szczyt państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów uzgodnił wprowadzenie zmiany konstytucyjnej, polegającej na równouprawnieniu płci przy sukcesji. Kólowa Elżbieta II z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. Teraz postanowienie to trzeba będzie wpisać do konstytucji 16 państw, których Elżbieta II jest monarchinią.
Wbrew pozorom nie jest to zmiana prosta. W samej Wielkiej Brytanii będzie wymagać nowelizacji lub anulowania dziewięciu historycznych praw zwyczajowych i ustaw, z których najmłodsza liczy 310 lat. Co więcej, te zmiany musi wprowadzić każde z państw Commonwealthu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Brytyjski premier David Cameron powiedział na szczycie w Perth - Po raz pierwszy szesnaście monarchii królowej podjęło akcję jako jedna grupa. Oprócz zniesienia zasady męskiej primogenitury, czyli dziedziczenia korony przez pierworodnego syna, zniesiony też zostanie zakaz królewskich małżeństw z katolikami z roku 1688. - Postawy uległy przez stulecia fundamentalnym zmianom i pewne przestarzałe zasady nie mają już dla nas sensu - oświadczył premier Cameron i zapowiedział, że szesnaście rządów przystąpi teraz do skoordynowanych zmian konstytucyjnych, przy czym Wielka Brytania z historycznych powodów przeprowadzi je jako pierwsza.
REKLAMA
Będzie królową nawet mając brata
Premier sprecyzował, że zmiany te oznaczają, iż jeśli pierwszym dzieckiem księcia Williama i jego małżonki będzie dziewczynka, to ona zostanie kiedyś królową.
Dotychczas pierwszeństwo do zasiadania na tronie na mocy prawa z 1701 roku mają męscy potomkowie monarchy, nawet jeśli mają starszą siostrę. Kobiety dziedziczą tron tylko wówczas, gdy w rodzinie królewskiej nie ma męskiego potomka. Tak było w rodzinie Jerzego VI, który miał dwie córki. Starsza z nich Elżbieta zasiadła na tronie w 1952 roku.
Brytyjską Wspólnotę Narodów trworzy 16 państw na czele których stoi brytyjska królowa. Obok W. Brytanii są to: Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Jamajka, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Grenada, Belize, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Wyspy Salomona, Tuvalu, Saint Vincent i Grenadyny oraz Papua Nowa Gwinea.
gs
REKLAMA
REKLAMA