Miłość, wódka, polityka, czyli biografia Broniewskiego

Komunistyczny, proreżimowy literat czy wielki, liryczny poeta - patriota? Właśnie ukazała się pierwsza biografia Władysława Broniewskiego.

2011-12-01, 21:44

Miłość, wódka, polityka, czyli biografia Broniewskiego
Władysław Broniewski. Foto: źr. Wikimedia Commons,Koperczak 2009

Posłuchaj

Mariusz Urbaniak, autor biografii Broniewskiego: to jest poeta o jednym z najbardziej skłamanych życiorysów. Broniewski pisał fantastyczne wiersze, poza tym był człowiekiem o biografii, którą można sobie tylko wymarzyć.
+
Dodaj do playlisty

"Broniewski. Miłość, wódka, polityka" - pod takim tytułem ukazała się pierwsza biografia Władysława Broniewskiego. Prezentacja książki odbyła się w muzeum jego imienia, które mieści się na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Dąbrowskiego 51, gdzie poeta spędził ostatnie lata życia. Broniewski zmarł w 1962 roku.

Zdaniem autora biografii Mariusza Urbanka, Władysław Broniewski był patriotą i jest zbyt często przedstawiany jako autor wierszy wyłącznie politycznych, komunizujących i wspierających PRL.

- To jest poeta o jednym z najbardziej przekłamanych życiorysów. Broniewski pisał fantastyczne wiersze, poza tym był człowiekiem o biografii, którą można sobie tylko wymarzyć - mówi.

Władysław Broniewski w 1915 roku, mając 17 lat, wstąpił do Legionów Piłsudskiego, a we wrześniu 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska. W czasie wojny ponad rok spędził w więzieniu śledczym NKWD na Łubiance. Wypuszczony - wstąpił do - formowanej w Związku Radzieckim - armii polskiej i pod dowództwem generała Władysława Andersa, przez Irak - trafił do Palestyny. Wrócił jednak do Polski i po wojnie napisał wiele wierszy polityczno-propagandowych.

REKLAMA

Mariusz Urbanek jest także autorem wyboru wierszy Władysława Broniewskiego, zawierającego zarówno przedwojenną jak i wojenną oraz powojenną twórczość poety. Tomik ukazał się pod tytułem "Wierszem przez życie". W lutym przyszłego roku minie 50 rocznica śmierci Władysława Broniewskiego.

IAR, wit

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej