Długa lista uchybień przy przeprowadzaniu matur
Kuratorium Oświaty w Katowicach przeprowadziło kontrole w 118 szkołach średnich woj. śląskiego, w których wyniki były złe lub których dotyczyły skargi.
2011-12-02, 20:54
- Wyniki analizy budzą nasze obawy - wskazują, że jest obszar, który wymaga poprawy - zaznaczył śląski kurator oświaty Stanisław Faber. - Chcemy uświadomić potrzebę ogromnej staranności, pieczołowitości, przy prowadzeniu egzaminów zewnętrznych - dodał.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Faber wyjaśnił, że do przeprowadzenia kontroli skłonił go przypadek, który miał miejsce w jednej ze szkół. Sekretarka po maturze poinformowała ucznia, że nie zdał egzaminu z matematyki. Jak się okazało, przekazała informację błędną, ponieważ absolwent matematykę zdał, a nie zdał języka niemieckiego. Przez całe wakacje - zamiast do niemieckiego - przygotowywał się do poprawki z matematyki. Po wakacjach na szczęście udało mu się jednak język niemiecki zaliczyć.
- Co można powiedzieć o dyrektorze szkoły - to inny przykład - który na konferencji, analizując bardzo słabe wyniki egzaminów zewnętrznych, przekazuje radzie pedagogicznej informację, że oto wyniki egzaminów zewnętrznych są zadowalające i koniec, kropka? - pyta Faber.
Prócz tego zdarzało się, że zespoły nadzorujące maturę powoływane były niezgodnie z prawem lub w dniu egzaminu. W pięciu szkołach skład trzynastu zespołów egzaminujących był niezgodny z przepisami. Zdarzało się, że w skład zespołów nadzorujących nie byli powoływani nauczyciele z innych szkół.
Był też przypadek, że nauczyciele nie przygotowali listy tematów z języka polskiego w terminie do 10 kwietnia. W siedmiu szkołach uczniowie chcący przystąpić do matur bezpośrednio po zakończeniu szkoły przekroczyli termin złożenia stosownych deklaracji.
Po tegorocznych maturach kuratorium opracowało arkusz mający dać obszerną wiedzę o sposobie przygotowania szkół do matur. Za organizację egzaminów maturalnych odpowiadają dyrektorzy szkół.
PAP,kk
REKLAMA