Bez wiz z Rosją. "Przywracamy coś co nam dobrze służyło"
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur. Umowa może zacząć obowiązywać od lata.
2011-12-14, 06:49
Posłuchaj
- Umowa o ruchu bezwizowym otwiera przed mieszkańcami Kaliningradu i Polakami szerokie możliwości kontaktów biznesowych, turystyki i zwykłych kontaktów międzyludzkich - powiedział Ławrow po podpisaniu umowy.
Dziękował Sikorskiemu za osobisty wkład w prace nad umową. - Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z UE, którzy wykazali się konstruktywnym podejściem i elastycznością - podkreślił szef rosyjskiego MSZ.
Wyraził też nadzieję, że umowa o ruchu bezwizowym będzie "zwiastunem rychłego przejścia do otwartej wymiany i przyjazdów Rosjan (do UE) oraz obywateli Schengen do Rosji w ramach ruchu bezwizowego". - Jest to dla nas cel nadrzędny, bo nasze zbliżenie z UE jest ważnym celem strategicznym - zaznaczył Ławrow.
Ruch bezwizowy
Na podstawie umowy Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego nie będą już potrzebowali wiz, aby wjechać do Polski, na teren do 50 kilometrów od granicy z Rosją. Chodzi o województwa pomorskie z Gdańskiem i warmińsko-mazurskie z Olsztynem. Przepisy będą też działały w drugą stronę, na rzecz Polaków mieszkających w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Zachowane natomiast zostaną kontrole graniczne. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w czasie podróży do Moskwy mówił dziennikarzom, że umowa będzie służyć zarówno Rosjanom jak i Polakom. - Jest to duża zachęta do turystyki i intensyfikacji wymiany handlowej. Jest to coś korzystnego dla obu stron, a Polska i Rosja zgodnie w tej sprawie współpracowały. To coś, co służy zwykłym Rosjanom, mieszkańcom Okręgu Królewieckiego - powiedział Sikorski.
Jak zaznaczył, do niedawna nie obowiązywał ruch wizowy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską. - Nie z naszej woli musieliśmy się z tego wycofać - dodał szef polskiego MSZ. Umowa o małym ruchu granicznym ma zacząć obowiązywać najpóźniej w połowie przyszłego roku. Dokument został wcześniej zaakceptowany przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Przeciwko przyjęciu umowy głosowali jednak polscy europosłowie PiS i Solidarnej Polski.
W czasie wizyty w Moskwie Radosław Sikorski będzie także rozmawiał z Siergiejem Ławrowem o najważniejszych sprawach w stosunkach dwustronnych. Chodzi m.in. o kwestię systemu obrony przeciwrakietowej i o sprawę wraku prezydenckiego Tu-154M. Radosław Sikorski spotka się też z przedstawicielami rosyjskiej opozycji i udzieli wywiadu niezależnemu radiu Echo Moskwy.
IAR, PAP/ sm
REKLAMA