Dziennikarka Polskiego Radia wyróżniona Grand Pressem
Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała nagrodę Grand Press 2011 w kategorii "reportaż radiowy".
2011-12-14, 16:30
Posłuchaj
Patrycję Gruszyńską-Ruman wyróżniono za reportaż "Wrócę, kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne". Opowiada o Emilu Barchańskim, 17-latku z Warszawy, zamordowanym w stanie wojennym przez służbę bezpieczeństwa, oraz jego matce, która nie pragnie zemsty, tylko pamięci o synu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W tej kategorii nominowani byli dziennikarze związani z Polskim Radiem. Nominację otrzymała Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która razem z mężem przygotowała reportaż "Lepsza przyszłość". To historia 16-latka, eurosieroty, który po wyjeździe rodziców za chlebem nie poradził sobie z odpowiedzialnością i trafił do zakładu karnego za zabójstwo dziadka.
Nominowani byli też dziennikarze związani z rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia. "Smętek" Alicji Kulik z Radia Olsztyn jest o tym, jak wysoka kultura dyrektora domu kultury w Białej Piskiej przegrała z niską kulturą burmistrza.
Cezary Galka z Radia Zachód przygotował natomiast reportaż "Zamknięta w butelce ze szkła zielonego" o heroicznych rodzicach Joli, która od pięciu lat jest w śpiączce, zdana tylko na ich opiekę. To historia człowieka zapomnianego przez państwo, lekarzy, opiekę społeczną i Kościół.
Poczobut Dziennikarzem Roku 2011
Korespondent "Gazety Wyborczej" na Białorusi Andrzej Poczobut został Dziennikarzem Roku 2011. Głosowało na niego 69 redakcji. Laureat nie zjawił się na gali, ponieważ nie może opuszczać Białorusi. w jego imieniu nagrodę odebrała żona Oksana.
Kolejne miejsca w plebiscycie dostali ksiądz Adam Boniecki z "Tygodnika Powszechnego", redaktor naczelny "Uważam Rze" Paweł Lisicki, Krzysztof Ziemiec z Wiadomości TVP1 i Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki".
Nominacje do tytułu Dziennikarza Roku nadsyłały kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych. Laureat w nagrodę otrzymał czek na 10 tysięcy euro.
Podczas gali wręczono też specjalnego Grand Pressa XV-lecia. Otrzymał ją Wojciech Jagielski z "Gazety Wyborczej". Laureata wybrała redakcja miesięcznika "Press".
W kategorii "dziennikarstwo śledcze" zwyciężył materiał "Po co nam ta casa?" Alicji Krystyniak i Jakuba Stachowiaka z Superwizjera. Audycja odsłaniała dziwne powiązania szefa polskich sił powietrznych i przedstawicielki hiszpańskiej firmy Casa, która wygrała przetarg na zakup samolotów dla polskiej armii, mimo że jej oferta nie była najlepsza.
Najlepszym reportażem prasowym okazał się "Jolanta i ogień" Izy Michalewicz z "Dużego Formatu", opowiadający historię Jolanty Brzeskiej, której śmierć stała się tragicznym symbolem ofiar eksmisji prowadzonych przez bezwzględnych nowych zarządców kamienic.
W kategorii "reportaż telewizyjny" nagrodę otrzymali Agata Kazimierska i Radosław Kietliński z Polsat News, wyjaśniający, jak doszło do tego, że talibowie, lud religijny i spokojny, przekształcił się w polityczny ruch, z którym nawet Amerykanie nie są w stanie wygrać.
Anna Wacławik-Orpik z TOK FM.pl przeprowadziła najlepszy wywiad. "Cały czas myślisz, z której strony przyjdzie atak" to rozmowy z chłopcem z domu dziecka, który opiekował się tam młodszą siostrą, oraz z pedagogiem pracującym w domu dziecka. Obaj przytaczają dowody na to samo - że jedyną stosowaną metodą wychowawczą w takich placówkach jest przemoc psychiczna i fizyczna, zwłaszcza dzieci wobec dzieci.
Cykl pięciu tekstów Wawrzyńca Smoczyńskiego w "Polityce", analizujących współczesne światowe zjawiska polityczne i gospodarcze oraz to, jak Polska się w nie wpisuje, został nagrodzony w kategorii "dziennikarstwo specjalistyczne".
Nagrody Grand Press wręczono po raz 15. W tym roku do konkursu nadesłano 733 prac: teksty, audycje radiowe i telewizyjne oraz materiały internetowe. Jury nominowało 46 materiałów w siedmiu kategoriach. Nie przyznano żadnej nominacji w kategorii News.
IAR,kk
REKLAMA