"Nie ma konfliktu w PO w sprawie ACTA"

Przewodniczący klubu parlamentarnego PO, Grzegorz Schetyna przyznał, że umowa została podpisana zbyt pochopnie. Otwarcie sprzeciwili się jej również niektórzy posłowie Platformy.

2012-01-30, 15:33

"Nie ma konfliktu w PO w sprawie ACTA"
Jarosław Gowin. Foto: ms.gov.pl

Posłuchaj

Jarosław Gowin: nie dostrzegam najmniejszych konfliktów
+
Dodaj do playlisty

Według ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, to tylko różnica zdań i dialog wewnątrz partii. - Nie dostrzegam najmniejszych konfliktów, bo czym innym jest różnorodność i debata wewnętrzna, to jest potrzebne i twórcze, czym innym są konflikty - uważa minister.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Podczas posiedzenia Rady Ministrów zgłaszałem wątpliwości co do tego dokumentu. Zresztą - myślę - że wszyscy ministrowie te wątpliwości, które ja podnosiłem, jakoś rozważali, ale ostatecznie wypracowaliśmy rozwiązanie, które - w mojej ocenie - jest lepsze niż to, co ja proponowałem pierwotnie. Ja proponowałem niepodpisywanie, natomiast decyzja ostateczna jest w pełni racjonalna i zabezpiecza interesy polskich obywateli - powiedział Gowin.

W piątek posłowie PO i członkowie rządu wzięli udział w wyjazdowym spotkaniu z premierem Tuskiem. Zdaniem Gowina wyjazd "ogromnie skonsolidował" partię i "potwierdził przywództwo" Donalda Tuska.

- Podpisujemy, następnie przed ratyfikacją mamy półtora roku - dwa lata na to, żeby sprawdzić, czy ten dokument nie niesie jakichś niebezpieczeństw, czy tam między wierszami nie są poukrywane konsekwencje trudne do przewidzenia; a w tym czasie dostosowujemy polskie prawo do pułapu wyznaczanego przez ACTA, bo polskie prawo pod tym względem jest dużo surowsze niż wymagania ACTA - wyjaśnił Gowin. Dodał, że przed ratyfikacją umowy przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje społeczne.

ACTA

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie.

Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. W czwartek na mocy upoważnienia od premiera ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała umowę ACTA. Od kilku dni w różnych miastach Polski odbywają się protestu przeciwko ACTA.

IAR,PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej