Sprzedani komunistom

4 lutego 1945 roku rozpoczęła się konferencja w Jałcie. Jej decyzje przesądziły o przynależności Polski do bloku sowieckiego.

2012-02-04, 00:00

Sprzedani komunistom
Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie. Od lewej: Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stali. Foto: wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

Audycja Andrzeja Pomiana - na temat genezy i przebiegu konferencji jałtańskiej - w związku z 45. rocznicą jej zwołania. (RWE, 1990)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem historyka profesora Wojciecha Roszkowskiego, konsekwencje konferencji jałtańskiej były niezwykle bolesne dla Polski oraz Europy Wschodniej, a podjęte tam decyzje miały decydujące znaczenie dla kształtu powojennej Europy. Konferencja, nazywana też "krymską", trwała od 4 do 11 lutego 1945 roku. Wzięli w niej udział szefowie rządów tzw. "Wielkiej trójki": Związku Radzieckiego - Józef Stalin, Stanów Zjednoczonych - prezydent Franklin Delano Roosevelt oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.

Profesor Roszkowski przypomina, że w Jałcie przywódcy ówczesnych mocarstw podjęli fatalne dla Polski decyzje. Podczas konferencji przesądzono o przynależności Polski do bloku sowieckiego - podkreśla historyk. Decyzje wielkiej trójki zdecydowały o poważnych zmianach terytorialnych i, tym samym, o tragedii milionów Polaków, którzy pozostali na terytorium sowieckim.

Profesor Roszkowski dodaje, że konferencja jałtańska miała też fatalne konsekwencje dla Europy, i podkreśla, że przy większej determinacji państw zachodnich historia mogła potoczyć się inaczej.

Przeciwko ustaleniom konferencji jałtańskiej protestował rząd Rzeczpospolitej na uchodźstwie oraz władze polskiego państwa podziemnego, które deklarowały gotowość ułożenia stosunków z ZSRR i udziału w powołaniu rządu jedności narodowej.

REKLAMA

Postanowienia konferencji jałtańskiej, które doprowadziły do podziału Europy, tworząc radziecką strefę wpływów, straciły moc po rozpadzie bloku państw zależnych od ZSRR w latach 1989 - 1990 oraz samego ZSRR w 1991 roku.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej