Kulisy weryfikacji dziennikarzy
Radio i Telewizja w czasie stanu wojennego pełniły przede wszystkim funkcje propagandowe a nie informacyjne.
2012-02-29, 07:00
Posłuchaj
Kulisy weryfikacji dziennikarzy przeprowadzonej przez komunistyczne władze po wprowadzeniu stanu wojennego przedstawiają w najnowszej książce „Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym”, Grzegorz Majchrzak i Sebastian Ligarski.
Grzegorz Majchrzak wyjaśnia, że w książce pokazany jest cały proces weryfikacji dziennikarzy z Polskiego Radia i TVP po 13 grudnia 1981 roku. W tomie znajdują się unikatowe dokumenty: między innymi notatki z weryfikacji czy notatki komisarzy, którzy zarządzali Radiem i Telewizją w stanie wojennym.
Grzegorz Majchrzak przypomina, że Radio i Telewizja w czasie stanu wojennego pełniły przede wszystkim funkcje propagandowe a nie informacyjne. Dlatego komunistyczne władze musiały przejąć kontrolę nad tymi instytucjami, przy okazji pozbywając się dziennikarzy, którzy związali się z "Solidarnością". Część z nich została internowana, część zdegradowana - jeszcze inni sami odeszli z tych instytucji.
Grzegorz Majchrzak wyjaśnia, że po wyrzuceniu nieposłusznych, komuniści stanowiska kierownicze często powierzali tak zwanym zaufanym osobom, które były współpracownikami bezpieki. Ówczesne władze postawiły także na nowych, młodych ludzi, którzy mieli być dziennikarzami.
REKLAMA