Admirał Józef Unrug - posłuchaj wspomnień
- Musiałem zdecydować się na kapitulację - wspominał admirał Józef Unrug, dowódca obrony polskiego wybrzeża w wojnie obronnej 1939 roku. - Znaczenie Helu jako bazy floty skończyło się. Dalsza walka była beznadziejna, zwłaszcza, że zapasy amunicji artyleryjskiej były na wykończeniu.
2018-10-01, 05:51
W 1964 roku zaproszony do Rozgłośni Polskie Radia Wolna Europa, admirał Józef Unrug czytał fragmenty swoich pamiętników i odpowiadał na pytania dotyczące obrony wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Admirał przedstawiał przytłaczjącą przewagę wojsk niemieckich, mówił o okrętach wchodzących w skład polskiej floty - w tym o epopei ORP Orzeł. Oceniał bohaterską obronę Helu, portu w Gdyni, mówił o zajęciu przez wojska niemieckie Pucka, Wejherowa i Władysławowa.
Posłuchaj rozmowy i wspomnień. Dowiedz się więcej o Polskiej Marynarce Wojennej w II wojnie światowej.
Posłuchaj
W momencie wybuchu wojny nieliczna polska flota, obejmująca zaledwie kilkanaście wartościowych okrętów wojennych, z bazami na Oksywiu i Helu, wsparta przez trzy bataliony piechoty morskiej, dywizjon wodnosamolotów i kilka dywizjonów artylerii nadbrzeżnej i przeciwlotniczej nie była zdolna do stawienia skutecznego oporu niemieckiej potędze. Mimo olbrzymiej przewagi wybrzeże broniło się do końca. Hel skapitulował dopiero 2 października 1939.
REKLAMA
im
REKLAMA