Jak zagłosują Republikanie? Super Wtorek w USA

Z analiz i sondaży wynika, że w wyścigu do partyjnej nominacji prezydenckiej umacnia się pozycja byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romneya.

2012-03-06, 07:07

Jak zagłosują Republikanie? Super Wtorek w USA

Według najnowszego sondażu "Wall Street Journal" i telewizji NBC News Romneya popiera 38 proc. republikańskich wyborców, a jego najgroźniejszego rywala, byłego senatora Ricka Santoruma - 32 proc. Po 13 proc. chce jako kandydata na prezydenta byłego przewodniczącego Izby Reprezentantów Newta Gingricha i kongresmana z Teksasu Rona Paula.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Super Tuesday" to dzień, w którym wiele stanów jednocześnie przeprowadza głosowania podczas wieców i prawyborów. Odbywają się one zwykle w lutym lub marcu roku wyborczego i służą temu, by wyłonić delegatów na narodowe konwencje partii. Następnie na tych konwencjach są oficjalnie nominowani kandydaci do urzędu prezydenckiego, zarówno wywodzący się z Demokratów, jak i Republikanów.

W tym roku w czasie Super Wtorku prawybory odbędą się w 10 stanach. Ich wynik może określić, który kandydat Partii Republikańskiej będzie rywalizował w listopadzie z prezydentem Barackiem Obamą - przedstawicielem Demokratów, o najwyższy urząd w Stanach. Wyniki z Super Wtorku najczęściej znajdują odbicie w nominacji kandydata, który zwycięży.

Wybory prezydenckie w USA

Kadencja obecnego - 44. - prezydenta, Baracka Obamy, wygasa 17 grudnia 2012. Tego samego dnia nastąpi zaprzysiężenie prezydenta elekta na urząd.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w tym roku odbędą się 6 listopada. Będą to już 57. wybory, w których obywatele oddadzą głosy na elektorów, którzy następnie wybiorą prezydenta i wiceprezydenta Stanów na kolejne cztery lata.

W przeciwieństwie do Polski, prezydenta nie wybierają obywatele w bezpośrednich wyborach, lecz kolegium elektorskie liczące 538 członków. W kolegium tym zasiadają przedstawiciele poszczególnych stanów. Każdy stan w zależności od ludności ma przydzieloną liczbę elektorów.

W prawie wszystkich stanach elektorzy są obowiązani głosować na kandydata, który w danym stanie zwyciężył w wyborach powszechnych, to jest zdobył najwięcej głosów. Tylko w Main i Nebrasce nie obowiązuje ta zasada, a głosy elektorskie mogą zostać przydzielone poszczególnym kandydatom proporcjonalnie do liczby głosów, jakie otrzymali w głosowaniu powszechnym.

W USA jest 50 stanów i jeden okręg stołeczny - District of Columbia, obejmujący stolicę Waszyngton.

Wyborom prezydenckim towarzyszą odbywające się w Stanach Zjednoczonych co dwa lata wybory pełnego składu Izby Reprezentantów i jednej trzeciej składu Senatu. Stąd tegoroczne wybory zbiegną się w czasie zarówno z wyborami do Senatu Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie wybranych 33 senatorów, jak z wyborami do Izby Reprezentantów, w których będą wybrani członkowie 113. kadencji Kongresu. W tym czasie zostanie wybranych także 11 gubernatorów.

IAR,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej