Tych bohaterów getta skazano na zapomnienie

W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego Pawła Frenkla.

2012-03-20, 17:39

Tych bohaterów getta skazano na zapomnienie

Tablicę odsłonięto w miejscu, gdzie 19 czerwca 1943 roku Frenkel i jego towarzysze zginęli w zbrojnym starciu z oddziałem niemieckim. O wydarzeniu przypomina znajdujący się na niej napis w językach polskim, angielskim i hebrajskim.

Zobacz serwis specjalny - II Wojna Światowa>>>

"Oddajemy dziś hołd młodemu, zaledwie 23-letniemu bohaterowi, szefowi departamentu wojskowego i informacyjnego Żydowskiego Związku Wojskowego, który był jedną z najwcześniej powstałych organizacji konspiracyjnych, utworzoną w listopadzie 1939 roku przez oficerów Wojska Polskiego i prawicowych działaczy pochodzenia żydowskiego" - mówiła podczas uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wśród założycieli ŻZW był Paweł Frenkel z młodzieżowej organizacji Betar, który podczas powstania w getcie warszawskim wsławił się obroną Nalewek.

REKLAMA

"Odsłaniana tablica przypomina także fragment historii naszego miasta, w którym przez wieki mieszkali Żydzi. Przypomina ich tragiczny los podczas II wojny światowej w stworzonym przez Niemców getcie" - podkreśliła prezydent Warszawy.

W uroczystośco odsłopnięcia tablicy uczestniczyli także minister edukacji Izraela Gideon Saar oraz inicjator upamiętnienia Pawła Frenkla i Żydowskiego Związku Wojskowego, były szef MON i MSZ Izraela Mosze Arens.

Przypomniał on, że za rok będziemy obchodzić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, "pierwszego buntu w okupowanej Warszawie w okresie II wojny". "W dniu wybuchu powstania zostały wywieszone dwie flagi - polska i syjonistyczna, dzisiaj flaga państwa Izrael. Zostały one wywieszone na ul. Muranowskiej jako symbol walki z Niemcami. Walkami na pl. Muranowskim dowodził właśnie Paweł Frenkel. Dwa miesiące później w tym miejscu zginął. 69 lat później właśnie tutaj pamiętamy tę ostatnią walkę powstania w getcie warszawskim" - powiedział Arens.

Jak zaznaczył minister edukacji Izraela Gideon Saar dzisiejsza uroczystość w jakiś sposób naprawia krzywdę wszystkim, którzy zginęli, a których czyn nie był przypominany w dziejach historii narodu żydowskiego i ogólnej.

REKLAMA

Na zakończenie uroczystości wieńce przed tablicą złożyli m.in. przedstawiciele władz Izraela; prezydent Warszawy; wiceminister edukacji; pełniący obowiązki kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski a także przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

PAP/mch

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej