Kamizelka kuloodporna z cieczy? Już niedługo
Polscy naukowcy pracują nad cieczą, która błyskawicznie twardnieje pod wpływem uderzenia.
2012-04-21, 11:52
Mogłaby zostać użyta przy produkcji kamizelek kuloodpornych oraz ochraniaczy dla sportowców. Obecnie trudno jest chronić ręce, nogi i szyję, bo standardowy materiał, z którego wykonane są kamizelki kuloodporna jest zbyt sztywny.
Gdyby jednak udało się użyć do produkcji cieczy, to w kamizelce można by się było swobodnie poruszać. W przypadku ataku nożem lub bronią palną, ubranie błyskawicznie stawałoby się w miejscu uderzenia tak twarde, że chroniłoby przed urazem.
Nad wynalazkiem pracuje zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce oraz łódzkiego Instytutu Technologii Bezpieczeństwa MORATEX w ramach projektu "Inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano".
Ciecz mogłaby znaleźć zastosowanie także przy produkcji odzieży sportowej - nakolanników dla motocyklistów, ochraniaczy dla narciarzy, rękawic i nagolenników piłkarskich.
REKLAMA
Prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wyjaśnia, że substancja, którą przygotowuje jego zespół, to tzw. ciecz zagęszczana ścinaniem. Tłumaczy, że to mieszanina proszku krzemionki oraz glikolu. Oba składniki koloidu są dość powszechnie stosowane, np. krzemionka znajduje się w paście do zębów. Po wymieszaniu ich w odpowiednich warunkach nabierają wyjątkowych właściwości.
Badacz wyjaśnia, że kiedy poruszamy w takiej cieczy palcem powoli, cząstki proszku krzemionki swobodnie się przemieszczają, dzięki czemu może dojść do mieszania. Jeśli jednak spróbujemy ciecz mieszać szybko lub jeśli się ją uderzy, cząstki roztworu się ścinają. Dochodzi do zmiany lepkości oraz zaparcia się jedne o drugie. Wtedy substancja nabiera chwilowo właściwości ciała stałego. Gdy szybki ruch ustaje, substancja z powrotem nabiera cech cieczy.
Projekt "Inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano" jest realizowany w ramach projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ma się zakończyć w 2013 roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
(pp)
REKLAMA