Jan Lechoń odsłania tajemnice natchnienia

Natchnienie to rzecz, która albo działa w sposób błyskawiczny, namiętny i zapalczywy szalenie albo działa w sposób powolny i wtedy można ją obłaskawiać i w jakiś sposób kierować nią – mówił poeta w rozmowie z Rozgłośnią Polską Radio Wolna Europa.

2012-05-04, 11:37

Jan Lechoń odsłania tajemnice natchnienia
. Foto: DHS

Posłuchaj

Sygnał Rozgłośni Polskiej RWE
+
Dodaj do playlisty

- Myślałem zwykle, że to są dwa stadia w życiu każdego poety i jedno przychodzi po drugim. Z młodością, z opanowaniem przychodzi ta druga forma natchnienia. Boleśnie czy radośnie zostałem zawiedziony w tych moich poglądach, ponieważ ostatnia zdarza mi się pisać wiersz w nocy leżąc po prostu… - mówił Jan Lechoń w studiu Radia Wolna Europa. Posłuchaj innych głosów wybitnych pisarzy, poetów i postaci ze świata kultury w Wolnej Europie.

Fragmenty wybranych audycji literackich, muzycznych, rozrywkowych Wolnej Europy z lat 1952-1994 złożyły się na cykl Kultura w Wolnej Europie. Jan Lechoń, Włodzimierz Odojewski, Witold Gombrowicz, Leopold Tyrmand, Kazimierz Wierzyński, Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz, Artur Rubinstein – to niektóre z tysięcy głosów, które zagościły przed mikrofonem Rozgłośni Polskiej.

Więcej w serwisie specjalnym >>>

W okresie PRL miliony Polaków siedząc przy radioodbiornikach kręciły gałkami radia, próbując na falach krótkich przebijać się przez dokuczliwe szumy i trzaski. W nagrodę udawało się "wyłowić" z głośnika ważne słowa i zdania, niekiedy było to prawie niemożliwe, bowiem system zagłuszania programów Wolnej Europy funkcjonował dość sprawnie.

REKLAMA

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Ponad 20 tysięcy archiwalnych dźwięków, składających się na ten serwis obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni Polskiej RWE 3 maja 1952, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światły, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej