Warszawa: XVI Piknik Naukowy za nami
Odwiedzający Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik mieli okazję obejrzeć, a nawet przeprowadzić, ponad tysiąc eksperymentów związanych z energią.
2012-05-12, 20:31
Posłuchaj
Chętni mogli, na przykład, rozpętać burzę lub odczuć energię powstającą podczas wybuchowej syntezy wody.
Piknik Naukowy to największa w Europie impreza plenerowa popularyzującą naukę, organizowana przez Polskie Radio od kilkunastu lat, a od 2008 roku - wspólnie przez Radio i Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczyło w niej ponad 200 instytucji naukowych, edukacyjnych oraz kulturalnych z Polski i zagranicy. Pokazywały naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często eksponaty interaktywne. Na Pikniku reprezentowane były różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak społeczne i humanistyczne.
Na Pikniku Naukowym prezentował się po raz drugi portal polskieradio.pl. Pokazaliśmy m.in. jak wygląda głos marszałka Piłsudskiego, wydrukowany w 3D.
W tym roku skorzystaliśmy z technologii druku 3D, by w nietradycyjnej dla radia formie zaprezentować dwadzieścia nagrań z naszego archiwum. Wybraliśmy charakterystyczne momenty historyczne, głosy, których nie można przegapić. Te nagrania dosłownie były na wyciągnięcie ręki.
Kiedy przedstawiciele Portalu polskieradio.pl opowiadali o naszym pomyśle na głównej scenie Pikniku Naukowego, pod namiot z wydrukowanymi dźwiękami ruszył tłum ludzi. Na obejrzenie dźwiękowej kolekcji czekało się w kolejce.
REKLAMA
Po raz drugi swoją prezentację miała też Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia, która zorganizowała "plenerowe warsztaty reporterskie". Chętni mogli poznać pracę reportera "od kuchni" - przeprowadzić krótki wywiad z dowolną osobą, nagrać go i zmontować na profesjonalnym sprzęcie.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Pikniku Naukowego 2012
Piknik Naukowy przez lata był inspiracją dla wielu inicjatyw popularyzujących naukę, między innymi. W 2005 roku impreza została wyróżniona przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR,kk
REKLAMA