Bene Merito: Polacy nagrodzeni w Brukseli
To zaszczytne, honorowe wyróżnienie otrzymali profesor Jerzy Łukaszewski, historyk, wieloletni rektor Kolegium Europejskiego w Brugii i ambasador w Paryżu, oraz Georges Rencki, od lat 50. uczestnik europejskiego ruchu federalistycznego, honorowy dyrektor generalny Komisji Europejskiej.
2012-05-22, 22:00
Posłuchaj
- Całym swoim życiem naznaczyli losy Polski na przełomie XX i XXI wieku - powiedział Polskiemu Radiu ambasador przy Unii Jan Tombiński, który wręczył odznaczenia. Georges Rencki powiedział, że wiedzę zdobytą w Komisji Europejskiej wykorzystał po 1989 roku, kiedy doradzał solidarnościowym rządom. - Zajmowałem się polityką rolną i regionalną, czyli sprawami ważnymi dla Polski. Mam nadzieję, że trochę pomogłem - powiedział Polskiemu Radiu Georges Rencki.
"Polska do Unii wejść nie może"
Profesor Jerzy Łukaszewski, odbierając wyróżnienie powiedział, że przez wiele lat starał się promować Polskę za granicą i lobbował za jej wejściem do Unii. Rozmowy były trudne - przyznał profesor Łukaszewski. Opowiedział o spotkaniu w Paryżu w 1991 roku z francuskim senatorem, którego znał z Brugii. Kiedy profesor powiedział o koniecznych przygotowaniach do wejścia Polski do Unii usłyszał od senatora następujące słowa: no wie Pan, nie spodziewałem się tej uwagi, nie życzy Pan sobie chyba, żeby Unia została zniszczona. Polska do Unii wejść nie może - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem profesor Łukaszewski.
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że trzech było Polaków w Brukseli, którzy przez kilkadziesiąt lat na emigracji kształtowali wizerunek kraju. To dwójka odznaczonych, a także zmarły w ubiegłym roku ambasador przy Unii i główny negocjator - Jan Kułakowski. - Kiedyś w Brukseli mówiło się o trzech muszkieterach. To oni przecierali szlaki naszemu powrotowi do Europy. Znamienite postacie - powiedział Polskiemu Radiu europoseł.
Odznaczenia Bene Merito przyznawane przez ministra spraw zagranicznych ustanowione zostało w 2009 roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, gs
REKLAMA