We Lwowie odsłonięto tablicę Jacka Kuronia

Zawisła na ścianie kamienicy przy ulicy Stryjskiej 38, gdzie Kuroń się urodził i spędził pierwszych dziesięć lat życia.

2012-07-06, 20:49

We Lwowie odsłonięto tablicę Jacka  Kuronia

Posłuchaj

Danuta Kuroń (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Odsłoniła ją wdowa po Jacku Kuroniu, Danuta, jego brat Andrzej i profesor Myrosław Marynowycz z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie.

W uroczystości wzięła udział  m.in. delegacja Sejmu przedstawiciele władz Lwowa i środowisk kulturalnych tego miasta, mieszkający we Lwowie Polacy oraz polscy i ukraińscy dyplomaci.

- Jacek urodził się na parterze tego domu w 1934 roku i mieszkał tutaj do 1944 roku. Ja tego nie pamiętam, bo jestem młodszy od Jacka o dziewięć lat. Razem byliśmy tutaj w 2002 roku i choć nie mieszka tu już nikt, kto znałby naszą rodzinę, to gdy trwały starania o umieszczenie tu tej tablicy, obecni mieszkańcy kamienicy byli nam bardzo pomocni - powiedział brat Jacka Kuronia, Andrzej.

Zobacz także serwis specjalny Wolna Europa

REKLAMA

Jacek Kuroń zmarł 17 czerwca 2004 r. w Warszawie w wieku 70 lat. W czasach PRL jego mieszkanie było jednym z miejsc spotkań opozycji demokratycznej. Był jednym z najpopularniejszych polskich polityków, jednym z twórców Komitetu Obrony Robotników (KOR), działaczem "Solidarności". Historyk, publicysta i pisarz, był przez wiele lat posłem na Sejm.

Zobacz także serwis specjalny KOR

W rządach Tadeusza Mazowieckiego (1989-90) i Hanny Suchockiej (1992-93) zajmował stanowisko ministra pracy i polityki socjalnej. Wielki rozgłos przyniosły mu akcje społeczne, m.in. Fundacja "Pomoc Społeczna SOS", mające łagodzić skutki transformacji gospodarczej. Najsłynniejszym przedsięwzięciem były "zupy Kuronia". Do języka polskiego na stałe wszedł termin "kuroniówka" na określenie zasiłku dla bezrobotnych.

tj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej