"Przed trąbą powietrzną obronić się nie da, ale"

...można na tyle wzmocnić dom, by dać mu szansę przetrwania - zapewnia Jerzy Żurański, ekspert w dziedzinie obciążeń klimatycznych konstrukcji budowlanych.

2012-07-16, 16:01

"Przed trąbą powietrzną obronić się nie da, ale"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Daphne Zaras/ Wikimedia Commons

Posłuchaj

Ekspert w dziedzinie obciążeń klimatycznych konstrukcji budowlanych Jerzy Żurański (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ocenie Żurańskiego, w domach jednorodzinnych należałoby wzmocnić miejsca zbiegania się dachu i narożnych ścian - to najsłabszy element konstrukcji. Tam przy uderzeniu wichru powstaje podciśnienie zasysające w górę całe połacie dachów. Szczególnie są narażone konstrukcje z okapami, a bez okapów w Polsce prawie się nie buduje - podkreśla.
Ze specjalistycznych map wynika, że wyjątkowo gwałtowne wichury nawiedzają głównie wybrzeże. Tam właśnie - jak mówi profesor - powinny być stosowane wzmocnione wiązania dachowe. Jeszcze silniej potrafi wiać w Sudetach, Tatrach, całych Karpatach i na pogórzu. Żurański zauważa jednak, że wyjątkowo rzadko słyszy się, że dom w stylu podhalańskim stracił dach. - Górale potrafią budować - ocenia ekspert.
Profesor ujawnia też francuski sposób na trąbę, podpatrzony przez nich na terytoriach zamorskich. Chodzi o domy ze specjalnymi szybami wentylacyjnymi: wicher wpada przez drzwi lub wybite okno i jest "wyciągany" w górę szybem.
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Polce trąby powietrzne najczęściej pojawiają się w sierpniu. Lipiec jest pod tym względem na drugim miejscu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej