Godzina "W": Warszawa w hołdzie powstańcom
O godzinie 17:00 rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości poświęcona 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
2012-08-01, 18:42
Posłuchaj
W całej Warszawie zawyły syreny a ruch w stolicy zamarł. W ten sposób mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom.
Na Wojskowych Powązkach przed pomnikiem Gloria Victis i nad powstańczymi mogiłami zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Na cmentarzu są tłumy warszawian i przyjezdnych, którzy chcą uczcić powstańców.
W uroczystości uczestniczą premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na chwilę przed uroczystościami prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby w tym roku podczas obchodów pod pomnikiem Gloria Victis nie doszło do żadnego incydentu. "Proszę was w imieniu tych, którzy tu spoczywają; mam nadzieję, że (...) w tym roku nie będzie żadnych buczeń i gwizdów".
Uroczystości związane z rocznicą Powstania trwają przez cały dzień. Rozpoczęły się o 10.00 przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944 rok" w parku imienia Generała Orlicz-Dreszera. Równolegle prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach Wojskowych. Następnie w południe nastąpiła zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, potem wiązanki kwiatów zostały złożone przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota".
O 14.00 przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego koło Sejmu przemawiała marszałek Sejmu, prezydent Warszawy i szef Światowego Związku Żołnierzy AK. Stanisław Oleksiak przypomniał, że wielu, jeszcze niepełnoletnich młodych poszło się bić o wolność ojczyzny. Dlaczego to robili? Dzięki domowi rodzinnemu, szkole kształtującej uczucia patriotyczne czy więzi narodowe. Stanisław Oleksiak zadał pytanie, jak dziś są kształtowane postawy patriotyczne dzisiejszych równolatków ówczesnych młodych powstańców. Wskazał przy tym na pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczące ograniczenia nauczania historii, czemu sprzeciwiali się między innymi weterani. Oleksiak wskazał też na kryzys rodziny "Nie wydaje się, by tak zwana nowoczesna rodzina dała ojczyźnie zastępy ofiarnych i wiernych jej rzeczywistym potrzebom obywateli, a jak trzeba także obrońców" - mówił Oleksiak.
REKLAMA
Ewa Kopacz mówiła, że dziś patriotyzm to budowanie polskiej codzienności i przyzwoite życie, a także tolerancja, "otwarcie na drugiego człowieka, cudownego w swojej niepowtarzalnej odmienności.".
O 19.00 na cmentarzu powstańców na warszawskiej Woli przy pomniku Polegli Niepokonani rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna. Uroczystości 1 sierpnia zostaną zakończone na Kopcu Powstania Warszawskiego. O 21.00 zostanie tam zapalone ognisko pamięci. Ogień będzie płonął przez 63 dni - tyle ile trwało powstanie warszawskie.
Na Placu Piłsudskiego od 20.30 Warszawiacy będą mogli wspólnie śpiewać (nie)zakazane piosenki. Natomiast o północy w Muzeum Powstania warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Radosława Rychcika "Powstanie".
1 sierpnia 1944 roku do nierównego boju z Niemcami ruszyło około 20 tysięcy powstańców. Mimo miażdżącej przewagi Niemców powstańcy walczyli 63 dni.
REKLAMA