Pielgrzymka paulińska wyrusza na Jasną Górę
Jest ona największą i najstarszą z pielgrzymek wychodzących ze stolicy na Jasną Górę. Jej tradycja sięga XVIII wieku.
2012-08-06, 06:55
Posłuchaj
Warszawska Pielgrzymka Piesza, zwana "paulińską" wyrusza po raz 301. Jest nazywana "paulińską" ponieważ od początku jej organizatorami są ojcowie paulini z warszawskiego klasztoru na Nowym Mieście. Pierwsi pątnicy wyszli w 1711 roku do Częstochowy, by podziękować Matce Bożej za ocalenie miasta od zarazy. Współcześni pielgrzymi wędrują na Jasną Górę z wielu powodów, może to być chęć zadośćuczynienia w jakiejś sprawie, prośba o zdrowie, czy wdzięczność na przykład, za urodzenie dziecka.
Podczas 10 dni wędrówki pątnicy pokonują prawie niezmienioną od wieków trasę, liczącą około 250. kilometrów. Co roku w warszawskiej pielgrzymce bierze udział kilkanaście grup, liczących od kilkudziesięciu do 250 osób każda.
W sierpniu do Częstochowy dotrze w sumie kilkadziesiąt pielgrzymek z całego kraju, w których będzie wędrowało ponad 120 tysięcy osób. Ze stolicy na początku sierpnia wyruszy kilka pielgrzymek, między innymi Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup "17", Pielgrzymka Bezdomnych i Pielgrzymka Niepełnosprawnych.
Pątnicy udają się do sanktuarium maryjnego, aby 15 sierpnia uczestniczyć w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najważniejsze i najstarsze święto Matki Bożej w roku liturgicznym. Są też pielgrzymki, które dotrą na Jasną Górę 26 sierpnia na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Wśród nich będzie Pielgrzymka Rowerowa i Pielgrzymka na Rolkach.
REKLAMA
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>
IAR, to
REKLAMA