Nagasaki zrównane z ziemią. 79. rocznica zrzucenia bomby atomowej

O 11.01 czasu miejscowego nad japońskim miastem eksplodowała druga bomba atomowa, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Bock's Car. Był 9 sierpnia 1945 roku.

2024-08-09, 05:45

Nagasaki zrównane z ziemią. 79. rocznica zrzucenia bomby atomowej
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki . Foto: PAP/EPA

6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 9 sierpnia, nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.

Ze względu na rozmiary bombę nazwano "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły na miejscu 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

REKLAMA

Decyzje o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że zrzucenie tych dwóch bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki oszczędziło Amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi - mówi biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Posłuchaj

Sylwetka Harry'ego Trumana – 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnego za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Fragmenty archiwalnych nagrań przemówień Trumana. 29:44
+
Dodaj do playlisty

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nową erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do "klubu atomowego" dołączył Związek Radziecki.

Posłuchaj

Rywalizacja atomowa z Ameryką. Radzieckie badania w dziedzinie broni atomowej i bomby wodorowej. Rozwój programu rakietowego po śmierci Józefa Stalina. 9:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

p

mk/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej