Szaflik: działania resortu zdrowia są niezrozumiałe
Nie ma żadnych niejasności proceduralnych w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce – zapewnia profesor Jerzy Szaflik.
2012-08-21, 23:30
Posłuchaj
Naukowiec napisał w liście przesłanym IAR, że Bank Tkanek Oka przekazuje płatki rogówkowe wyłącznie Klinicznemu Szpitalowi Okulistycznemu w Warszawie lub ośrodkom współpracującym, które je pozyskały.
Profesor Szaflik zaznaczył, że każde pobranie i przekazanie płatka rogówkowego od 1995 roku do chwili obecnej można łatwo skontrolować.
"Niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce" miały być powodem odwołania profesora Jerzego Szaflika z funkcji konsultanta krajowego do spraw okulistyki i z funkcji dyrektora Banku Tkanek Oka oraz złożenia zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. We wtorek CBA zawiadomiło prokuraturę.
Profesor Jerzy Szaflik napisał, że nie poczuwa się do jakichkolwiek zaniedbań w pełnionej od 14 lat funkcji krajowego konsultanta oraz dyrektora Banku Tkanek Oka. Oświadczył, że Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser", którego jest właścicielem, nie współpracuje i nigdy nie współpracowało z Bankiem Tkanek Oka w Warszawie i nigdy nie otrzymywało rogówek z tego Banku.
REKLAMA
Podkreślił, że "Laser", w którym sporadycznie wykonywano przeszczepy rogówki, pozyskiwał materiał z banku tkanek w Zabrzu i w Lublinie. Według profesora Szaflika, działania ministerstwa zdrowia są "niezrozumiałe i podjęte z nieczytelnych powodów".
Zamierza odwołać się od decyzji ministra zdrowia do sądu pracy i podjąć inne kroki prawne.
20 lat temu w Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie wykonywano około 70 przeszczepów rogówki - najwięcej w Polsce. Aby zwiększyć liczbę tych przeszczepów, przy Szpitalu powstał Bank Tkanek Oka, którego inicjatorem i założycielem jest profesor Jerzy Szaflik. W 2011 roku Szpital wykonał 318 przeszczepów rogówki. W ubiegłym roku od dawców z Warszawy i okolic pobrano 564 rogówki.
Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>
REKLAMA
REKLAMA