Kontrola w Bankach Tkanek Oka w Polsce

Jak podaje IAR - kontrola ma związek z dnoniesieniem złożonym przez ministra zdrowia do CBA w sprawie Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".

2012-08-22, 15:10

Kontrola w Bankach Tkanek Oka w Polsce
Bartosz Arłukowicz. Foto: PhilipLaTorre/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Dyrektor Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego do spraw Transplantacji "Poltransplant" prof. Roman Danielewicz
+
Dodaj do playlisty

O kontroli poinformował Agnieszkę Rucińską z Informacyjnej Agencji Radiowej minister Bartosz Arłukowicz.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało już sprawę do Prokuratury Generalnej.

Warszawska klinika, której właścicielem jest prof. Jerzy Szaflik, wykonywała przeszczepy rogówek, mimo iż nie posiada na to zgody Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego do spraw Transplantacji "Poltransplant" prof. Roman Danielewicz w rozmowie z IAR i "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że Poltransplat, pomimo iż istnieje taki obowiązek, nie był informowany o tym, że klinika prof. Szaflika dokonuje przeszczepów rogówek. "Nie mieliśmy tej wiedzy. Mimo tego iż, jak słyszymy, sprawa miała trwać od kilku lat, żadnego tego typu informacje do nas nie trafiały, bo wtedy reagowalibyśmy wcześniej" - podkreśla profesor Danielewicz. Profesor Roman Danielewicz przypomina, że przeszczepu tkanek czy narządów mogą dokonywać podmioty lecznicze, które uzyskały pozwolenie od Ministra Zdrowia. Dyrektor Poltransplantu dodaje, że uprawniona placówka ma obowiązek wpisania biorcy na krajową listę oczekujących. Jak zaznacza szef Poltransplantu, wpisanie na listę osób oczekujących jest warunkiem otrzymania przeszczepu i każdy kto chce przeszczepiać musi dokonać takiego zgłoszenia.
Profesor Jerzy Szaflik przyznaje IAR i "Gazecie" że nie informował Poltransplantu o przeszczepach rogówki jakie dokonywane były w jego prywatnej klinice. Jednocześnie profesor nie potrafi wytłumaczyć dlaczego i w jaki sposób Bank Tkanek Oka w Zabrzu FRK Homograft wydał mu rogówki do przeszczepów, pomimo braku uprawnień. "To była pewna tradycja lat i tak to szło. Nikt tego nie sprawdzał" - podkreśla Szaflik.
Przeszczep jednej rogówki kosztował w klinice Oka "Laser" profesora Szaflika ponad 10 tysięcy złotych. Zgodnie z artykułem 46 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek i narzadów każdy, kto bez pozwolenia pobiera komórkę, tkankę czy narząd w celu przeszczepiania lub je przeszczepia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do trzech lat. Artykuł 44 tej samej ustawy mówi o tym, że za uczynienie sobie stałego dochodu z popełnienia tego przestępstwa grozi kare pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Według informacji IAR i "Gazety Wyborczej" Klinika Oko Laser dokonywała odpłatnych przeszczepów od 2006 roku. W latach 2006 -2012 dokonano ich 68.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej