Łemkowie doczekali się dwujęzycznych tablic

Pielęgnowanie tożsamości narodowej i szacunek do wielokulturowości. Taki cel przyświecał pomysłodawcom powstania dwujęzycznych tablic na terenie gminy Uście Gorlickie, w Małopolsce.

2012-09-02, 10:35

Łemkowie doczekali się dwujęzycznych tablic
Polsko-łemkowskie tablice znajdują się już w małopolskiej wsi Bielanka. Foto: Aotearoa/Wikipedia/CC

Posłuchaj

Mieszkańcy wsi Regietów
+
Dodaj do playlisty

Znaki z polsko-łemkowskimi nazwami wsi mają pojawić się w ośmiu miejscowościach. Wniosek w tej sprawie złożyło miejscowe stowarzyszenie Łemków. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne. Jednogłośnie za postawieniem dwujęzycznych tablic głosowali między innymi wszyscy mieszkańcy wsi Regietów.


Przed akcją Wisła w 1947 roku, kiedy masowo wysiedlono Łemków z terenów południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane gmina Uście gorlickie była prawie w stu procentach zamieszkana przez Łemków. Teraz mieszka tam około 8 procent osób tej narodowości - mówi jedna z inicjatorek powstania tablic, Helena Duć Fajfer, reprezentantka Łemków w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

O akcji "Wisła" słuchaj w serwisie specjalnym Radia Wolności >>>

Dwujęzyczne tablice mają być zamontowane w ciągu dwóch tygodni - zapowiada Marek Oleś-sekretarz gminy Uście Gorlickie. Dwujęzyczne tablice stoją już w około 800 miejscowościach w ponad 40 gminach na terenie całej Polski. Tablice można spotkać między innymi w gminie Kartuzy, Głogówek czy w gminie Chmielno. Na dwujęzycznych tablicach w zależności od położenia danej miejscowości oprócz nazwy polskiej są ich nazwy w języku mniejszości niemieckiej, kaszubskiej, litewskiej, białoruskiej czy właśnie łemkowskiej.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej