"Zbudujemy tu drugą Japonię"

Czy jeździ pan mercedesem? Czy nie boi się pan zostać bożyszczem tłumów? - To były jedne z pierwszych pytań, na które musiał odpowiedzieć Lech Wałęsa u progu swej kariery politycznej.

2012-09-17, 07:00

"Zbudujemy tu drugą Japonię"
Warszawa, 1980-09-24. Delegaci NSZZ Solidarność po złożeniu w Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację Związku, uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Krzyża. Nz. Przewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej Lech Wałęsa przed kościołem. . Foto: PAP/Jan Morek

Posłuchaj

Powołanie NSZZ "Solidarność", wniosek o rejestrację związku, konferencja prasowa z udziałem Lecha Wałęsy - archiwalne nagrania Polskiego Radia (24.09.1980)
+
Dodaj do playlisty

17 września 1980 roku na spotkaniu przedstawicieli komitetów strajkowych w Gdańsku utworzono NSZZ "Solidarność" i powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą, która miała koordynować prace nowo powstałego związku. Na jej czele stanął Lech Wałęsa.

Najpilniejszym zadaniem, jakie postawili przed sobą członkowie KKP była rejestracja związku i jego statutu. W tym celu Lech Wałęsa wraz grupą działaczy przyjechał do Warszawy. W archiwach Polskiego Radia zachowały się nagrania z konferencji prasowej, która odbyła się 24 września 1980 roku.

- Ja jestem tylko związkowcem i robię tylko i wyłącznie to, co związek zawodowy powinien robić, czyli czuć się gospodarzem tej ziemi i pracować dla siebie, mieć z tego pożytek i czuć sens tej pracy – mówił Wałęsa.

Dziennikarze, którzy tłumnie przybyli na spotkanie z przewodniczącym KKP pytali o przyszłość nowo powstałego związku.

REKLAMA

Interesowało ich, czy będzie wydawana gazeta, skąd NSZZ ”Solidarność” chce brać pieniądze na swoją działalność i jak ma zamiar realizować zasadę o kierowniczej roli partii.

- Jakie korzyści widzi Pan ze stworzenia niezależnych związków zawodowych? – pytał jeden z zagranicznych dziennikarzy. - Doszła mnie opinia, że w statucie, który chcecie zarejestrować zapisano, iż członkowie partii nie mogą pełnić w związku żadnej funkcji - zabrał głos przedstawiciel ”Trybuny Ludu”, wywołując na sali salwy śmiechu i spotykając się z ostrą odpowiedzią Wałęsy.

Przewodniczący KKP nie chciał natomiast mówić o pracy rządu. Skupiał się na działaniach związku, jego docelowej strukturze, rejestracji statutu.

- My nie będziemy rządzić gospodarką, my chcemy ją kontrolować – mówił Lech Wałęsa. - Nikomu nie zagrażamy i nie chcemy nic podważać.

REKLAMA

Chyba po raz pierwszy padły wówczas słowa z ust późniejszego prezydenta Polski o tym, że ”zbudujemy w naszym kraju druga Japonię”.

24 października dokonano wstępnej rejestracji statutu NSZZ ”Solidarność” w sądzie wojewódzkim w Warszawie. Ostatecznie dokument został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku.

Zajrzyj na strony serwisu "Sierpień 1980">>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej