Dwaj Amerykanie laureatami nagrody Nobla w dziedzinie chemii
Dwaj amerykańscy profesorowie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka zostali wyróżnieni za badania nad receptorami sprzężonymi z białkami G.
2012-10-10, 11:49
Posłuchaj
Jest to ważna grupa receptorów, dzięki którym komórki wyczuwają zmiany środowiska i mogą się do niego zaadaptować. Badania nagrodzonych naukowców umożliwiły zrozumienie mechanizmu działania substancji takich jak adrenalina na komórki. Członkowie Komitetu Noblowskiego podkreślili, że to pomoże w produkcji leków. Amerykanie podzielą się po równo nagrodą w wysokości 8 mln szwedzkich koron (ok. 940 tys. euro).
Wyboru dokonała Szwedzka Królewska Akademia Nauk. Akademia nadała tę nagrodę już 161 razy 160 osobom. Jeden z laureatów - Brytyjczyk Frederick Sanger otrzymał ją bowiem dwukrotnie. Pierwszy raz w 1958 roku, a ponownie po 22 latach w 1980 roku.
Noblistkami z dziedziny chemii stały się cztery kobiety. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie, nagrodzona w 1911 roku za odkrycia pierwiastków - radu i polonu. W 1935 roku laureatką została jej córka - Irene Joliot-Curie. Odbierała ona nagrodę wspólnie z mężem - 35-letnim Fredericem Joliot, do dzisiaj pozostającym najmłodszym noblistą w dziedzinie chemii.
Dwie osoby nagrodzone za osiągnięcia w chemii są równocześnie noblistami w innych kategoriach. Jedną jest Maria Skłodowska-Curie, uhonorowana też Noblem w dziedzinie fizyki. Drugą jest naukowiec z USA - Linus Pauling, laureat z 1954 roku nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ponadto w 1962 roku otrzymał też laur pokojowy za walkę o wstrzymanie prób nuklearnych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA