Senat odrzucił poprawki PiS. Koncesje pozostaną drogie
25,9, a nie 12,9 miliona złotych wynosić będzie maksymalna opłata za koncesję radiowo-telewizyjną - zdecydował Senat, odrzucając poprawki PiS.
2012-10-18, 10:39
Przyjęta bez poprawek nowelizacja przenosi z rozporządzenia do ustawy maksymalne stawki opłat za przydzielenie koncesji radiowo - telewizyjnej.
Z dwoma wyjątkami to te same stawki, które obowiązywały w rozporządzeniu na podstawie którego KRRiTV pobierała opłaty koncesyjne. Pierwsza zmiana określa maksymalną stawkę za przyznanie koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe dla telewizji z niespełna 13 milionów złotych do prawie 26 milionów.
Jan Dworak powiedział IAR, że w rozporządzeniu, które wyda KRRiTV stawki opłat koncesyjnych będą zbliżone do maksymalnych albo maksymalne. W przypadku standardowej rozdzielczości (SD) będą to te same stawki jakie obowiązują w tej chwili czyli około 13 milionów złotych. Za standard HD trzeba będzie zapłacić około 26 mln złotych. Wzrost tej opłaty jest wynikiem tego, że w paśmie HD mieści się dwa razy więcej programów niż w standardzie SD.
Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością. Druga zmiana dotyczy obniżenia o połowę opłat dla radia cyfrowego. Zmiana ta ma zachęcić nadawców do nadawania cyfrowego. Nowelizacja jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że daniny publiczne magą być nakładane jedynie w drodze ustawy a nie rozporządzenia.
REKLAMA
Trybunał dał ustawodawcy rok na uchwalenie nowych przepisów. Termin ten minął 3 sierpnia bieżącego roku. Od tego dnia istnieje luka prawna uniemożliwiająca KRRiTV wydawanie decyzji koncesyjnych.
Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
sg
REKLAMA