Kapłanka bogini Izydy została zeskanowana

Mumia egipska - kapłanka bogini Izydy - znajdująca się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie trafi do zbiorów Wirtualnych Muzeów Małopolski.

2012-11-07, 17:16

Kapłanka bogini Izydy została zeskanowana

W środę specjaliści rozpoczęli skanowanie i fotografowanie jednego z najcenniejszych obiektów w polskich zbiorach egiptologicznych.

Trójwymiarowemu skanowaniu poddany został otwarty po raz pierwszy od kilkunastu lat sarkofag z mumią oraz kartonaż, czyli dekorowana powłoka, którą przykrywano ciało.
"Cieszymy się, że Muzeum Archeologiczne, największe i najstarsze w Polsce, uczestniczy w tym projekcie. Otwieranie sarkofagu było dla nas pewnym przeżyciem. Zobaczyliśmy, że mumia jest w znakomitym stanie. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli ją prezentować w formacie 3D. Mamy nadzieję, że zachęci to ludzi do zobaczenia naszych zbiorów nie tylko w komputerze, ale też w oryginale" - mówił dyrektor Muzeum Archeologicznego dr Jacek Górski.

O archeologii słuchaj w serwisie moje.polskieradio.pl >>>

Mająca ponad 2 tys. lat mumia pochodzi z wykopalisk prowadzonych na początku XX wieku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa i koptologa Tadeusza Smoleńskiego. Kapłanka bogini Izydy - Aset-iri-khet-es - spoczywa w trumnie z okazałym wypukłym wiekiem.
Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 r. ustalono, że była to młoda kobieta, która zmarła ok. 2 tys. 300 lat temu na skutek utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi.
"W starożytności sarkofag ten został obrabowany. Podczas konserwacji uznaliśmy, że mumię trzeba rozwinąć i jeszcze raz zawinąć w zwoje. Nie znaleźliśmy żadnych amuletów, kosztowności ani wyposażenia" - mówił dziennikarzom kustosz zbiorów egiptologicznych Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Krzysztof Babraj.
Sarkofag i mumia są skanowane w trójwymiarze z wykorzystaniem technologii światła strukturalnego. "Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zabytkowych obiektów" - mówił Paweł Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Ze względu na rozmiary sarkofagu, który ma długość 2 m i 15 cm, digitalizacja potrwa 2-3 dni. Specjaliści będą robić przerwy, by w pomieszczeniu utrzymana była odpowiednia temperatura i wilgotność. Mumia nie będzie wyjmowana z sarkofagu.
W planach jest digitalizacja także innych eksponatów ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

REKLAMA

Zobacz serwis - Nauka>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej