Erasmus: W planach cięcia 25-letniego programu
Najpoważniejsze zmiany mają dotyczyć ograniczenia liczby miejsc, a także zmniejszenia kwoty na przyznawane stypendia.. Przedstawiciele UE uspokajają jednak, że nie ma mowy o likwidacji Erasmusa.
2012-11-23, 18:15
Mimo tych zapewnień w obronie Erasmusa interweniują środowiska naukowe, a także ważne osobistości ze świata szeroko pojętej kultury m.in. Pedro Almodovar, prezes FC Barcelona Sandro Rosell czy laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Christopher Pissarides . Jest szansa, że głos w sprawie zabierze także Krzysztof Zanussi – polski reżyser wygłosi wykład inauguracyjny w Centrum Nauki Kopernik podczas obchodów 25-lecia Erasmusa.
Anna Atlas, dyrektor polskiego programu, nadzorującego wymianę studentów, próbuje złagodzić nastroje, zapewniając że zmiany nie są równoznaczne z końcem wymiany studentów. Atlas podkreśla jednak, że ostatecznie losy Erasmusa zależą od budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020.
W programie wymiany studentów uruchomionym w 1987 roku biorą udział studenci z 33 krajów, z czego 27 to państwa Unii Europejskiej. W Polsce z Erasmusa skorzystało do tej pory 180 tysięcy studentów. Całej inicjatywie patronuje holenderski filozof Erazm z Rotterdamu.
Sz.R.
REKLAMA
REKLAMA