Wrocław stawia na górnictwo i geologię
Już od przyszłorocznego semestru letniego studenci Politechniki Wrocławskiej będą mogli korzystać z nowego obiektu – Geocentrum. To nowoczesny, wybudowany od podstaw kompleks edukacyjno-badawczy Politechniki.
2012-12-11, 12:00
Inwestycja otrzymała 45,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu dla Województwa Dolnośląskiego jako jeden z projektów kluczowych. Budynek został uroczyście otwarty 6 grudnia.
Do dyspozycji studentów i pracowników będzie pięć sal wykładowych, kilkanaście seminaryjnych, laboratoria, biblioteka, gabinety wykładowców oraz biura. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy budynku na zmotoryzowanych czeka ponad 260 miejsc parkingowych. Całkowity koszty budowy Geocentrum to prawie 70 mln zł.
Geocentrum powstało przy ul. Na Grobli, pomiędzy korytami dwóch rzek: Odry i Oławy. Jako pierwsi z Geocentrum zaczną korzystać studenci Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, a docelowo - również Wydziału Inżynierii Środowiska.
W Geocentrum studenci będą zdobywać interdysplinarną wiedzę na temat m.in. eksploatacji kopalin, hydrologii czy konstrukcji budowli. Dzięki temu na rynek pracy mają trafiać świetnie wykształceni specjaliści z dziedzin związanych z szeroko rozumianymi naukami o Ziemi (przemysł surowcowy, budownictwo, inżynieria lądowa, inżynieria środowiskowa). Geocentrum ułatwi także prowadzenie badań geologicznych i hydrologicznych, badań nad kopalinami Dolnego Śląska oraz w zakresie energetyki odnawialnej.
W przyszłości władze uczelni zamierzają Geocentrum rozbudować. Już czynią starania o pozyskanie kolejnych środków z funduszy unijnych na postawienie obiektu badawczego, w którym pracownicy i studenci będą zajmować się badaniami naukowymi.
W drugiej połowie 2013 roku ruszą prace w ramach drugiego etapu tworzenia kompleksu. W ich efekcie powstanie budynek (o wiodącej funkcji badawczej) przeznaczony dla czterech wydziałów: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Inżynierii Środowiska oraz Mechaniczno-Energetycznego.
ei, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Politechnika Wrocławska
REKLAMA