"Historia robotników przymusowych to opowieść o Polakach"
Od 10 stycznia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę o pracy przymusowej Polaków w Niemczech.
2013-01-09, 11:32
Posłuchaj
Wystawa zatytułowana "Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna" została przygotowana przez Fundację Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora i jest znakiem uznania dla polskich robotników przymusowych.
Sedno prezentacji tworzy ponad 60 reprezentatywnych historii, uporządkowanych chronologicznie i tematycznie. Pokazują one m.in. liczne przypadki pracy przymusowej w Polsce pod okupacją niemiecką, a także pojedyncze losy polskich robotników przymusowych w Niemczech.
Miejsce wystawy wybrano nieprzypadkowo. Zamek Królewski to symbol wojennych zniszczeń. - Jako budynek, jako miejsce był ofiarą bezlitosnej nazistowskiej przemocy - mówi prof. Andrzej Rottermund.
Günter Saathoff, przewodniczący Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość", przypomina, że historia robotników przymusowych to głównie opowieść o Polakach. - Większość robotników pochodziła z krajów byłego ZSRR i Polski. Praca przymusowa była metodą rasistowskiego prześladowania i zagłady ludzi - mówi.
- Co czwarty robotnik przymusowy w Niemczech pochodził z Polski - podkreśla przewodniczący fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusz Pawłoś.
Polscy i niemieccy partnerzy realizują towarzyszący wystawie obszerny program edukacyjny z wykładami, warsztatami i konferencją naukową na Uniwersytecie Warszawskim.
Wystawa jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Joachima Gaucka.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk
REKLAMA