"Sam zdecyduj o swojej płci". Nowy pomysł Palikota
Uzgodnienia płci na drodze sądowej przez osoby, które czują, że są przeciwnej płci niż ta zapisana w ich akcie urodzenia, dotyczy złożony przez Ruch Palikota projekt ustawy w tej sprawie.
2013-02-07, 19:54
Propozycja była jednym z tematów konferencji zorganizowanej w Sejmie przez RP pt. "Kto ma prawo czuć się kobietą". Prezes Fundacji Trans-Fuzja Lalka Podobińska zauważyła, że tożsamość płciowa kształtuje się już w okresie płodowym. - W momencie, gdy rodzi się dziecko, nie możemy jeszcze dokładnie określić płci, pobieżna ocena genitaliów takiego noworodka jeszcze o niczym nie świadczy. Zostaje zapisane: chłopiec, dziewczynka, tymczasem już małe dzieci zaczynają wykazywać swą tożsamość płciową, a na pewno w okresie dojrzewania wyraźnie ta tożsamość płciowa jest już określona i taka osoba świetnie wie - tłumaczyła.
- Dlatego chcemy pozwolić w projekcie o uzgadnianiu płci, by osoby 16-letnie, które mają zdiagnozowaną przez dwóch niezależnych specjalistów dysforię płciową, czyli czują się osobami przeciwnej płci niż mają zapisane w akcie urodzenia, by te osoby za zgodą rodziców mogły przejść drogę sądową - podkreśliła Podobińska. Decyzja sądu umożliwiłaby im funkcjonowanie zgodne z ich tożsamością płciową, a nie z tym, co mają zapisane w metrykach.
Na początku stycznia Ruch Palikota złożył w Sejmie projekt ustawy o uzgodnieniu płci, określa on procedurę i skutki uzgodnienia płci osób, których tożsamość płciowa różni się od ich płci metrykalnej. Propozycja zakłada, że wniosek o uzgodnienie płci może złożyć osoba, której tożsamość płciowa różni się od płci metrykalnej, jeżeli spełnia wymienione w projekcie warunki, m.in. ma ukończone 18 lat albo ma ukończone 16 lat i wyraża jednoznaczną wolę dokonania uzgodnienia płci oraz posiada zgodę przedstawicieli ustawowych na uzgodnienie płci, a w przypadku jej braku - zgodę sądu opiekuńczego.
Do wniosku - zgodnie z projektem - należy dołączyć orzeczenie wydane przez dwóch lekarzy ze specjalizacją w zakresie psychiatrii lub w zakresie seksuologii albo orzeczenie wydane przez jednego lekarza z taką specjalizacją i psychologa ze specjalizacją w zakresie seksuologii, stwierdzające utrwalone występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej.
REKLAMA
REKLAMA