Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski. "Trwajcie mocni w wierze"
Ojciec Święty wybrał Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej. Pielgrzymował śladami swojego poprzednika Jana Pawła II i ujął Polaków przemawianiem w naszym języku.
2024-05-25, 05:38
Papież Benedykt XVI przybył do Polski 25 maja 2006 roku. Hasłem, które mu towarzyszyło w trakcie podróży było "Trwajcie mocni w wierze". Pierwsze słowa po przylocie wypowiedział w języku polskim, czym wzbudził aplauz zgromadzonych.
Śladami Jana Pawła II
– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku – mówił papież po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie.
Posłuchaj
Benedykt XVI podróżował po Polsce wzdłuż miejsc związanych z Janem Pawłem II, ale nie była to tylko podróż sentymentalna. W swojej pielgrzymce chciał pokazać znaczenie wiary, zgodnie z hasłem, które wziął za drogowskaz.
REKLAMA
– Ojciec Święty wykazał się dużą znajomością polskich realiów. Widać było, że Ojciec Święty zna nie tylko historię, ale i dzisiejszą Polskę – mówił ojciec Andrzej Koprowski po zakończeniu wizyty Benedykta XVI w audycji Polskiego Radia.
Papież pierwszego dnia pielgrzymki spotkał się z polskim duchowieństwem w Archikatedrze świętego Jana oraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Na koniec dnia wziął udział w ekumenicznym spotkaniu w ewangelickim kościele św. Trójcy. 26 maja 2006 roku po mszy świętej na Placu Piłsudskiego wyruszył do Częstochowy, w której odwiedził klasztor na Jasnej Górze.
Posłuchaj
Przesłanie Ojca Świętego
W dwóch ostatnich dniach pielgrzymki odwiedził miejsca szczególnie bliskie swojemu poprzednikowi papieżowi Janowi Pawłowi II. 27 maja był w Wadowicach, Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej.
REKLAMA
Posłuchaj
Szczególnym wydarzeniem papieskiej pielgrzymki do Polski była wizyta byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 28 maja 2006 roku papież Benedykt XVI w miejscu, które jest symbolem największego ludobójstwa w historii ludzkości wygłosił dla świata przesłanie o znaczeniu pokoju i miłości dla bliźniego.
– Pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau był rzeczywiście punktem szczególnym. Także z tego powodu, że odwiedzał go papież syn narodu niemieckiego. Myślę, że to przesłanie papieskie było tak obfite, że potrzeba dystansu i spokojnego pochylenia nad nim – mówił biskup Piotr Libera w audycji Polskiego Radia po zakończeniu wizyty Benedykta XVI.
Papież Benedykt XVI opuścił Polskę po wizycie w Auschwitz. Wieczorem 28 maja z lotniska Kraków-Balice wyruszył do Rzymu.
REKLAMA
– Myślę, że te cztery dni papieskiego podróżowania potwierdziły w całej rozciągłości, że to jest nasz papież także w wymiarze uczuciowym – stwierdził biskup Piotr Libera w audycji Polskiego Radia z 2006 roku.
Posłuchaj
sa
REKLAMA