Wycinka drzew w Ogrodzie Krasińskich. Śledztwa nie będzie

Stołeczna prokuratura jako powód odmowy śledztwa podała "brak znamion czynu zabronionego". Decyzja jest nieprawomocna.

2013-02-26, 11:48

Wycinka drzew w Ogrodzie Krasińskich. Śledztwa nie będzie
Ogród Krasińskich. Foto: Robert Wielgórski/Wikimedia Commons/CC

- Ogólnie wszystkie prace były przeprowadzone lege artis i prokurator nie widział powodów do wszczęcia śledztwa - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura.
W ramach postępowania sprawdzającego - jak wyjaśnił rzecznik - zwrócono się do Zarządu Terenów Publicznych i zarządu dzielnicy Śródmieście oraz stołecznego konserwatora zabytków o dokumentację dotyczącą prac prowadzonych w Ogrodzie Krasińskich.
- Prokurator zapoznał się z tą dokumentacją i uznał, iż nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa. Należy stwierdzić, że wszelkie czynności związane z modernizacją i rewaloryzacją Ogrodu, w tym z inwentaryzacją zieleni i gospodarki drzewostanem, podejmowane były na podstawie decyzji uprawnionych podmiotów podjętych na mocy stosownych przepisów prawa oraz w granicach przyznanych im kompetencji - oceniła prokuratura.
Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście - Północ w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez urzędników w związku z rewaloryzacją Ogrodu Krasińskich złożył w połowie stycznia aktor Olgierd Łukaszewicz. Jego zdaniem "wycięcie drzew służyło oczyszczeniu terenu, przygotowaniu go do sprzedaży deweloperom". W zawiadomieniu wskazano m.in., że w Ogrodzie wycięto 141 drzew, a łącznie ponad 330 przeznaczono do wycinki.
W zeszłym tygodniu warszawianie protestujący przeciwko wycince drzew w Ogrodzie Krasińskich złożyli wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Chcą zbadania, czy konkurs, w wyniku którego wyłoniono projekt rewitalizacji ogrodu, oraz przetarg na prace zostały przeprowadzone transparentnie.
Wcześniej protestujący wysłali list do generalnego konserwatora zabytków, w którym domagali się utworzenia specjalnej komisji do oceny skutków wycinki drzew i zasadności prowadzonych tam prac. W związku z protestami mieszkańców Warszawy generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski zobowiązał Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do przeprowadzenia kontroli w tej sprawie.
W Ogrodzie Krasińskich nie stanie apartamentowiec, a drzewa wycięto w celu rewitalizacji ogrodu - zapewniał Zarząd Terenów Publicznych. Zgodnie z wyłonionym w konkursie projektem architektonicznym w Ogrodzie Krasińskich mają zostać przywrócone m.in. historyczne osie widokowe, altana na wzniesieniu przy stawie oraz drzewostan zgodny z historycznymi założeniami, ma powstać też duży plac zabaw dla dzieci. Na realizację projektu przeznaczono prawie 16 mln zł.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej