Biskupi zgodzili się na odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego
Zgodnie z propozycją, od stycznia 2014 roku wierni będą mogli dobrowolnie przekazać 0,5 procent podatku dochodowego na kościoły i związki wyznaniowe.
2013-03-05, 18:59
Posłuchaj
- Biskupi podczas wtorkowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zaakceptowali decyzję w sprawie wysokości odpisu podatkowego na Kościół - poinformował kard. Kazimierz Nycz. - Podjęta przez Episkopat decyzja, musi być jeszcze zaakceptowana przez stronę rządową - zaznaczył duchowny.
Kardynał przypomniał, że dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,5 proc. zakłada roboczy kompromis, który 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., nie zgodził się na to Episkopat.
W porozumieniu - jak zaznaczył metropolita warszawski - przewidziano też trzyletni okres przejściowy, w którym rząd wyrównywałby ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego. Początkowo okres ten miał wynosić cztery lata.
Kard. Nycz liczy na to, że wysokość odpisu będzie równa wysokości kwoty z Funduszu Kościelnego, czyli 90 mln zł. - Pieniądze z funduszu szły m.in. na działalność charytatywną i edukacyjną - podkreślił kardynał. Ponadto finansowano z tej puli ubezpieczenia sióstr klauzurowych i misjonarzy, także misjonarzy świeckich. Kardynał zaznaczył, że odpis nie jest nowym sposobem finansowania Kościoła. Nadal podstawową formą będzie taca.
- Biskupi są tu zgodni - chodzi o to, by świeccy mieli świadomość, że są częścią wspólnoty Kościoła. W tych krajach, gdzie finansowanie przejęło państwo, takiej więzi między duchownymi a świeckimi już nie ma - przekonywał kardynał Nycz.
Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk
REKLAMA