Za duże oczy przyczyną wyginięcia Neandertalczyków
Najnowsze badania dotyczące historii człowieka przeprowadzili eksperci z Wielkiej Brytanii.
2013-03-13, 12:37
Posłuchaj
Czaszki Neandertalczyków wskazują, że mieli oni dużo większe oczy, niż ludzie z naszego gatunku, Homo Sapiens. Oznaczało to, że mózgi Neandertalczyków poświęcały więcej energii na patrzenie i analizowanie obrazu widzianego w nocy, a mniej na rozwiązywanie skomplikowanych problemów.
Z kolei nasi bezpośredni przodkowie widzieli słabiej, ale za to więcej myśleli i wynaleźli na przykład ciepłe ubrania. Współpracowali też w większych grupach. To pozwoliło im przetrwać epokę lodowcową, a ludzie neandertalscy wyginęli - twierdzą naukowcy z Londynu i Oksfordu.
Wyniki badań publikuje pismo Towarzystwa Królewskiego, pełniącego funkcję brytyjskiej akademii nauk. Jest to jedna z kilku hipotez dotyczących wyginięcia Neandertalczyków. Jedna z nich wskazuje, że ludzie z gatunku Homo Sapiens i Neandertalczycy krzyżowali się między sobą i Neandertalczycy połączyli się genetycznie z naszymi przodkami. Inna hipoteza mówi o gwałtownych starciach między przedstawicielami obu gatunków i zwycięstwie Homo Sapiens kilkadziesiąt tysięcy lat temu.
pp/IAR
REKLAMA
REKLAMA