Koniec epoki Piusa XII, początek pontyfikatu Jana XXIII

- 9 października 1958 roku czarna chorągiew zawisła nad Bazyliką św. Piotra w Rzymie. O godz. 3.52 przestało bić serce Ojca Świętego. Papieski lekarz stwierdził zgon Piusa XII - relacjonował dziennikarz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

2013-03-13, 21:00

Koniec epoki Piusa XII, początek pontyfikatu Jana XXIII
Papież Jan XXIII. fot.: Watykan/Wikipedia

Posłuchaj

Śmierć Piusa XII, wybór Jana XXIII - fragm. cyklu "Kawalkada czasu" emitowanego na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1958 roku
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie ze zwyczajem do łoża zmarłego papieża podszedł dziekan Świętego kolegium, kardynał Eugène Tisserant . Wyjął z szuflady biurka pierścień papieski zwany ”pierścieniem rybaka” i w myśl tradycji datującej się od XVI stulecia, specjalnym młotem rozbił go na kawałki. Ten gest i ten moment oznaczał koniec pontyfikatu Piusa XII.
W dwa tygodnie później zgromadzeni na Placu św. Piotra wierni usłyszeli znamienne słowa: ”Habemus papam!”. Ojcem św. został patriarcha wenecki, kardynał Angelo Giuseppe Roncalli. Przyjął imię Jana XXIII.
Kardynał Roncalli był ogromnie zaskoczony wyborem. Jego pierwsze słowa na wieść o tym, że to właśnie on będzie kolejnym następca św. Piotra, brzmiały: ”tremens factus sum ego et timeo” (łac. ”drżę i lękam się”). Dodał: ”To, co wiem o moim niedostatku i ograniczoności, jest wystarczającym powodem mojego zmieszania. Ale w głosach moich braci, najprzewielebniejszych kardynałów naszego Świętego rzymskiego Kościoła, widząc znak woli Bożej, przyjmuję wybór oraz pochylam głowę i barki dla krzyża”.
Spodziewano się, że wybór padnie na innego włoskiego hierarchę - arcybiskupa Mediolanu Montiniego. Stało się jednak inaczej. Kardynał Roncalli miał wówczas 77 lat. Był człowiekiem niezwykle skromnym. Z tych powodów postrzegano go jako papieża przejściowego. Jan XXIII bardzo szybko zaskarbił sobie łaski wiernych całego świata. Okazało się, że miał wielkie poczucie humoru, był osobą niezwykle otwartą i bezpośrednią. Zachowywał się zupełnie inaczej niż jego poprzednik, Pius XII, który co prawda miał ogromną wiedzę i kwalifikacje moralne, ale nie należał do tych, którzy szukają kontaktu z innymi.
Podczas gdy Pius XII nie lubił fleszy aparatów, Jan XXIII stale się uśmiechał i zawsze patrzył prosto w obiektyw. Był pierwszym papieżem od 1870 roku, który odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem. Była to wizyta w więzieniu, gdzie powiedział więźniom: „Nie mogliście przyjść do mnie, więc ja przyszedłem do was”.
Jan XXIII zmarł po blisko pięciu latach pontyfikatu, 3 czerwca 1963 roku. To on wręczył kapelusz kardynalski arcybiskupowi Mediolanu, Giovanniemu Montiniemu. 21 czerwca 1963 roku, w trzecim dniu konklawe po śmierci Jana XXIII, to on właśnie został wybrany na papieża i przyjął imię Pawła VI.
Posłuchaj dźwięków przywołujących historyczne chwile związane z wyborem Jana XXIII.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej