Wyrok w Strasburgu doprowadzi do uwolnienia Tymoszenko?

Trybunał w Strasburgu orzekł, że Julię Tymoszenko aresztowano bezprawnie. Przedstawiciel byłej premier twierdzi, że orzeczenie jest podstawą do skasowania wyroku, wtedy Tymoszenko już jesienią mogłaby być wolna.

2013-04-30, 12:39

Wyrok w Strasburgu doprowadzi do uwolnienia Tymoszenko?
Julia Tymoszenko w październiku 2011, podczas ogłoszenia wyroku. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Posłuchaj

Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR): Trybunał w Strasburgu w sprawie aresztu Julii Tymoszenko
+
Dodaj do playlisty

Aresztowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko w sierpniu 2011 roku było niezgodne z prawem i miało podłoże polityczne - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał uznał jednocześnie, że skarga Tymoszenko na tortury, które miały polegać na odwlekaniu przez władze więzienne jej leczenia w szpitalu, jest bezpodstawna.

Wtorkowe orzeczenie Trybunału dotyczy wyłącznie łamania praw Tymoszenko podczas procesu w sprawie kontraktów gazowych, a nie samego wyroku pozbawienia wolności - pisze agencja Interfax-Ukraina.
Opozycjonistka trafiła do aresztu śledczego podczas swego procesu, w którym została następnie uznana za winną naruszeń przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku i skazana na siedem lat więzienia. W okresie podpisywania tych umów Tymoszenko stała na czele rządu ukraińskiego.
Przedstawiciel Tymoszenko: Sąd Najwyższy może skasować wyrok
Przedstawicielka Tymoszenko w Trybunale Wałentyna Tełyczenko oświadczyła, że jego decyzja była spodziewana. - Ukraińskie władze powinny teraz poważnie zastanowić się nad krokami, które należy podjąć, by powstrzymać naciski polityczne na sądy, oraz oczyścić swą reputację - powiedziała.
Nazar Kulczycki, który reprezentuje w strasburskim trybunale władze Ukrainy, nie chciał komentować werdyktu. - Musimy otrzymać tę decyzję i dopiero wtedy będziemy ją analizować - podkreślił.
Wcześniej Tełyczenko oceniała, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie złamania praw jej klientki pozwoli obronie Tymoszenko zwrócić się do Sądu Najwyższego Ukrainy z wnioskiem o skasowanie wyroku więzienia dla byłej premier.
- Jeśli ukraiński system sądowy, czyli Sąd Najwyższy, będzie działał zgodnie z prawem i wyrok na Tymoszenko zostanie skasowany, to już jesienią będzie mogła ona wyjść na wolność - powiedziała Tełyczenko.
Trybunał w Strasburgu potwierdził stanowisko Unii Europejskiej, która już wcześniej nawoływała Ukrainę do rezygnacji z wybiórczego stosowania prawa wobec opozycji. Zgodnie z wymogami Brukseli Kijów powinien rozwiązać ten problem przed oczekiwanym jesienią w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Unijni politycy ostrzegają, że w przeciwnym razie umowa nie zostanie zawarta.
PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej