Soczi 2014: dyskryminacja polskich snowboardzistów? Mucha: wszystko wyjaśnię

Minister sportu Joanna Mucha mówiła w radiowej Jedynce, że sprawdzi sprawę niedofinansowania polskich snowboardzistów, którzy będę reprezentowali Polskę na igrzyskach w Soczi.

2013-05-15, 09:59

Soczi 2014: dyskryminacja polskich snowboardzistów? Mucha: wszystko wyjaśnię
Michał Ligocki. Foto: michalligocki.pl

Posłuchaj

Joanna Mucha o sytuacji snowboardzistów (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Sześciu snowboardzistów wypełnia minima olimpijskie na Soczi w przyszłym roku. Według Departamentu Sportu Wyczynowego, finansowanych będzie tylko dwóch zawodników, reszta z punktu widzenia resortu sportu, ma zakaz otrzymywania jakichkolwiek środków finansowych na treningi, starty, przygotowania do igrzysk.

Joanna Mucha mówiła w radiowej Jedynce, że sprawa zarówno Polskiego Związku Snowboardzistów, jak i niedofinansowania czterech zawodników, jest szersza i wymaga głębszej analizy.

- Polski Zawiązek Snowboardu w tej chwili nie będzie legitymował się przynależnością do międzynarodowej organizacji uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W związku z tym, zgodnie z nową ustawą, która weszła w życie w ubiegłym roku, straci status polskiego związku sportowego i całe przygotowania musi przejąć Polski Związek Narciarski - wyjaśniła Mucha.

- Jeśli chodzi o niedofinansowanie czwórki snowboardzistów, to wydaje mi się to zaskakujące, także sprawdzę tę kwestię - dodała Mucha.

REKLAMA

Deklaracjami minister sportu zaskoczony jest snowboardzista Michał Ligocki, który wystosował w tej sprawie list do Joanny Muchy. Zawodnik twierdzi, że ze strony MSiT padło wiele deklaracje bez pokrycia, a snowboardziści traktowani są "jak piąte koło u wozu".

Oto treść listu Michała Ligockiego:

"Wzw. z wizytą Ministry Joanny Muchy w PR1 polskiego radia w skrócie przedstawiam dziwną sytuacje jaka w wyniku decyzji MSiT ma miejsce aktualnie w Polskim Związku Snowboardu.

Dobrze wiemy, że MSiT chwali się wszem i wobec, że naszym najlepszym sportowcom - członkom "Klubu Polska Sochi 2014" zapewnia WSZYSTKO co do optymalnego przygotowania się do Igrzysk Olimpijskich jest niezbędne. Przewidziane jest nawet do miliona złotych budżetu na zawodnika.

Co natomiast z innymi zawodnikami, którzy do IO się przygotowują, a nawet wypełnili już niezbędne kryteria upoważniające do startu w Sochi?

REKLAMA

Sytuacja w niektórych przypadkach jest paradoksalna. W Polskim Związku Snowboardu (PZS). Po sezonie 2012/2013 aż sześciu zawodników wypełniło minima Olimpijskie. Są to:

1.       Mateusz Ligocki - snowboardcross

2.       Maciej Jodko - snowboardcross

3.       Michał Ligocki - half-pipe

REKLAMA

4.       Joanna Zając - half-pipe

5.       Aleksandra Król -alpine

6.       Karolina Stokfisz –alpine

Ci zawodnicy, do swojego najważniejszego startu chcą się przygotować najlepiej jak tylko się da. Natomiast po zakończeniu startów w Pucharach Świata w sezonie 2013 Departament Sportu Wyczynowego na spotkaniu z PZS powiedziało iż: BĘDZIE FINANSOWAŁO PRZYGOTOWANIA TYLKO DWÓCH ZAWODNIKÓW – ALEKSANDRY KRÓL I MATEUSZA LIGOCKIEGO, A NA RESZTĘ ZAWODNIKÓW (nawet tych z wypełnionymi limitami) PZS MA ZAKAZ PRZEZNACZANIA JAKICHKOLWIEK ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA ICH TRENINGI, STARTY I PRZYGOTOWANIA DO IGRZYSK!!!

REKLAMA

Przed tymi zawodnikami jeszcze cały sezon 2013/2014 startów w Pucharach Świata i treningach. Oni muszą jeździć, trenować aby w Sochi się bardzo dobrze zaprezentować i promować nasz Kraj (bo o to w tym chodzi). 

1.       Czy MSiT w ogóle zależy na dobrym starcie tych zawodników w Sochi?

2.       Wg. Jakich kryteriów, takie decyzje są podejmowane. (wg. Ministerstwa- czwórka zawodników pozbawionych finansowania nie gwarantuje szans na medal. Kto w takim razie ten medal gwarantuje i co jeśli go nie zdobędzie?)

3.        Czy nie wydaje się dziwne, że przez ostatnie 3 lata MSiT opłacało treningi i przygotowywania tych zawodników, a teraz kiedy do IO pozostało zaledwie 8 miesięcy, a ww. zawodnicy mają udział w nich niemal zagwarantowany Ministerstwo zaprzestaje finansowania.

REKLAMA

4.       Co w takiej sytuacji mają zrobić Ci zawodnicy?

5.       Aktualnie w wysokich partiach gór panują idealne warunki do treningu snowboardu, cały Świat z nich korzysta i mocno trenuje, a nasi zawodnicy od ponad miesiąca z powodu braku finansów siedzą w kraju. Np. Michał Ligocki otrzymał propozycję aby trenować w USA z trenerem Shaun’a White (złoto Turyn 2006 i Vancouver 2010), niestety najprawdopodobniej będzie musiał ze względów finansowych z niego zrezygnować.

6.       Jaki jest stosunek Pani Ministry do snowboardu? Może uważa ten sport za hobby? Przypominam, że od 1998r snowboard jest sportem olimpijskim. W Sochi rozdanych w snowboardzie będzie 10 kompletów medali w 5 konkurencjach. Na Igrzyskach „Vancouver 2010” Snowboardowy Half-Pipe miał największą oglądalność w USA z wszystkich konkurencji, więc chyba dobrze by było abyśmy mieli w nim swoich reprezentantów."

Jedynka, mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej