Pierwsza transplantacja w szpitalu wojskowym

We Wrocławiu odbył się w środę pierwszy przeszczep w wojskowej placówce medycznej. Transplantacja nerki zakończyła się sukcesem

2013-05-15, 14:53

Pierwsza transplantacja w szpitalu wojskowym
(Zdjęcie ilustracyjne). Foto: Glow Images/East News

4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu jako pierwsza w Polsce wojskowa placówka medyczna przeprowadził operację przeszczepu. Transplantacja nerki od zmarłego dawcy odbyła się w środę.

Biorcą była 32-letnia kobieta z całkowit niewydolnością, spowodowaną przez kłębuszkowe zapalenie nerek. Pacjentka była dializowana od czterech lat. Dawcą był zmarły 17-latek.
Nerka funkcjonuje, a pacjentka czuje się bardzo dobrze. Chora będzie jednak wymagała długiej obserwacji, by kontrolować czy narząd nie został odrzucony - powiedział kierownik kliniki chirurgicznej szpitala prof. Dariusz Jańczak.
W Polsce rocznie przeprowadza się ok. tysiąca przeszczepów nerek, ale liczba oczekujących chorych wynosi ok. 1,5 tys. Tylko 3-4 proc. organów pochodzi od żywych dawców. - To bardzo mało, bo w krajach zachodnich ta liczba jest nawet dziesięciokrotnie większa. Trzeba cały czas informować, że istnieje taka możliwość oraz propagować dawstwo rodzinne. Narządy pobrane w wyniku przeszczepów rodzinnych, funkcjonują bowiem znacznie dłużej niż te, pobrane od dawców niespokrewnionych - podkreślił regionalny konsultant ds. transplantologii prof. Dariusz Patrzałek.
Jego zdaniem powodem małej liczby przeszczepów od żywych dawców jest m.in. to, że duża część biorców nie wyraża zgody na przeszczep rodzinny z obawy o zdrowie bliskich. Dodatkowo nie wszyscy chętni spełniają wyznaczone kryteria. - Okazuje się, że statystycznie na 10 osób, które chcą zostać dawcami, narządy mogą być pobrane tylko od 2-3, które są całkowicie zdrowe - dodał.
Wrocławski szpital wojskowy jest trzecią placówką w regionie, która wykonuje zabiegi przeszczepu nerek. Zdaniem prof. Patrzałka rozpoczęcie programu transplantacji w placówce pozytywnie wpłynie na wzrost liczby dawców, pozwoli także na zwiększenie jakości i efektywności wykonywanych zabiegów. - Dodatkowo gdy jedna z placówek z jakichś względów nie będzie w stanie normalnie przeprowadzać zabiegów, jej obowiązki będą mogły przejąć dwie pozostałe - tłumaczył.
Władze szpitala mają w planach rozbudowę oddziału transplantologii, aby w przyszłości można było w nim przeprowadzać także przeszczepy wątroby i trzustki.

PAP, bk

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej